Galaxy S6 mı, iPhone 6 mı?

Samsung bu sefer kullandığı cam ve metal sayesinde yeni amiral gemisi Galaxy S6’nın hem yakışıklı hem de kaliteli gözükmesini sağlamış.

Tek başına ele aldığımızda Galaxy S6 oldukça iyi gözüküyor fakat iPhone 6 ile yan yana geldiğinde aralarındaki benzerlik gözden kaçmıyor. Bakalım hangisi daha başarılı?

Tasarım

apple-iphone6-inhand-photo

Samsung yıllardır eleştirilen malzeme yapısını sonunda değiştirdi. Daha önceki Galaxy S modellerinde kullanılan plastik ve deri görünümlü malzemeleri düşük kalite hissi yaratıyordu.

Samsung, Galaxy S6′da ve kardeşi Galaxy S6 Edge’te bu sefer ciddi farklılık yarattı. Her iki telefonda kullanılan metal ve cam malzemeler telefonun kalite hissini arttırıyor.

iPhone 6 ile Galaxy S6’yı yan yana getirdiğimizde aralarındaki benzerlik gözden kaçmıyor. Galaxy S6’nın biraz daha geniş olması farklılık yaratıyor.

iPhone 6’yı elinizde tuttuğunuz zaman aradaki kalite farkını anlamak oldukça kolay. Galaxy S6 belki en iyi görünümlü Galaxy S serisi olabilir ama Apple, iPhone 6’yı üretirken detaylara önem vermiş.

KazananiPhone 6

 

Ekran

samsung-galaxy-s6-screen

iPhone 6 gerçekten başarılı bir ekrana sahip. Kullanılan ekranın renk kalitesi, kontrast oranı ve keskin Retina grafikler fark yaratıyor. 4.7 inç ekrana sahip iPhone 6, 1334×750 ekran çözünürlüğü sunuyor. Bu değerler yaklaşık olarak 720p’ye denk geliyor. Ekran 326 ppi’lık değere sahip.

iPhone 6’nın ekranı şu an kullanılan telefonlar arasında belki en iyisi olabilir ama Samsung farklı bir ligde mücadele ediyormuş hissi yaratıyor. Galaxy S5’te kullanılan 1080p ekran Galaxy S6’da 2Kekrana yükseldi.

Galaxy S6’nın 5.1 inç ekranı 2560×1440 çözünürlüğe sahip. Ayrıca 572 ppi değeri iPhone 6’dan oldukça yüksek. Ekranlardaki bu farkı menülerde gezerken ya da oyun oynarken rahatlıkla hissedebiliyorsunuz.

Samsung’un Galaxy S6’da kullandığı Super AMOLED ekran, renkleri canlı verme konusunda bir hayli iddialı. Renklerin canlılığı dışında siyah derinliği de oldukça başarılı. Bu zamana kadar test ettiğimiz en iyi akıllı telefon ekranı diyebiliriz.

KazananSamsung Galaxy S6

 

Kamera

samsung-galaxy-s6-bothsides

Katalog değerlerine baktığımızda Galaxy S6 16 MP kamerası ile iPhone’un 8 MP kamerasına rahatlıkla üstünlük kurabileceği düşündürüyor. Fakat Galaxy S6’nın iş o kadar kolay değil.

iPhone 6 ile çok kaliteli fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Kameranın yazılımı size birçok konuda yardımcı oluyor; hızlıca odaklanabiliyorsunuz.

Galaxy S6’nın kamerası Galaxy S5’in kamerasından oldukça farklı. Fark attığı noktalar ise optik görüntü sabitleme ve daha geniş açı. Galaxy S6’nın kamerası sadece hızlı ve kolay kullanıma sahip değil. Onunla çekilen fotoğraflar telefon kamerası ile çektiğimiz fotoğrafların en kalitelisi.

Galaxy S6’nın kamerasının diyafram açıklığı f1.9 (S5’te bu değer f2.2) ve bu sayede düşük ışıkta bile başarılı fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Samsung Galaxy S6’nın kamerası kesinlikle bu karşılaştırmanın lideri.

Kazanan: Samsung Galaxy S6

 

İşlemci ve hafıza

 

samsung-galaxy-s6-bothsides

Samsung, Galaxy S6’da uzun zamandır kullandığı Snapdragon işlemci yerine Exynos işlemci kullamayı tercih etti. 64 bit’lik Exynos işlemci, 14 nm’lik transistör kullanıyor. Ayrıca kullanılan 3 GB Ram telefonun performans konusunda sıkıntı çekmesinin önüne geçiyor.

Geekbench 3 skorlarını incelediğimizde Galaxy S6’nın birçok laptoptan yüksek puan aldığını görüyoruz.

iPhone 6’da ise 1.4 Ghz hızındaki A8 işlemci kullanıldığını görüyoruz. Fakat 1 GB Ram yükselen hızı ve büyüyen ekranı destekleme konusunda isteneni veremiyor.

iOS 8 işletim sistemi bu zamana kadar TouchWiz arayüzünden üstündü. S6’da kullanılan Android Lollipop ve geliştirilen TouchWiz arayüzü bu sefer galibiyeti elde eden taraf oluyor.

Samsung Galaxy S6’da 2550 mAh’lık bir batarya kullanıyor. Bu batarya S5’te kullanılan 2800 mAh’lık bataryadan küçük olmasına rağmen kullanım süresinde sıkıntı yaratmıyor. Kullanılan Exynos işlemci bu konuda en büyük destekçi. Ayrıca 30 dakikalık şarj ile bataryanın %70 doluluk oranına yükselmesi kesinlikle çok kullanışlı.

iPhone 6’da 1810 mAh’lık bir batarya kullanılıyor. Neredeyse tüm gün yeten bu batarya Android cihazlarına fark yaratamıyor. iPhone 6‘da kullanılan bu batarya bu zamana kadar Apple’ın telefonlarında kullanılan en uzun dayanma süresine sahip. Fakat kablosuz ve hızlı şarjının olmaması dezavantaj.

Hafıza konusuna geldiğimizde Samsung, Galaxy S6’da microSD kart yuvasını kaldırdığını görüyoruz. Samsung hafıza konusunda Apple’a benzer şekilde 3 ayrı hafıza seçeneği sunmuş. Galaxy’nin bu modelinde hafızasının genişletilememesi dezavantaj yaratmış.

Kazanan: Samsung Galaxy S6

 

İşletim sistemi

apple-ios8-closeup

Samsung’un S5’te kullandığı TouchWiz arayüzünü çok beğenmemiştik. Kullanıcıya hitap etmeyen içeriklere sahipti. Android’in son çıkan versiyonu olan 5.0 Lollipop Google’ın bu zamana kadar yaptığı en kullanıcı dostu işletim sistemi oldu.

Lollipop ile TouchWiz arayüzünün son sürümü oldukça uyumlu çalışıyor. Cihazı elinize aldığınızda işletim sisteminin çok kullanışlı olduğunu fark ediyorsunuz. Yapılan geliştirmeler kesinlikle işe yaramış.

Apple, iPhone 6’da iOS 8 işletim sistemi kullanıyor. Apple kendi cihazlarında kullandığı işletim sistemi iOS 8 cihazın işlemcisiyle uyumlu çalışmasının yanı sıra gerçek kullanıcı dostu. Ayrıca Yosemite işletim sistemi olan bir Mac’iniz varsa aralarındaki uyum hayranlık uyandırıyor.

iOS işletim sistemi TouchWiz’e fark yaratıyor.

Kazanan: Apple iPhone 6

 

Karar

samsung-galaxy-s6-blueandgold

Samsung Galaxy S6, iPhone 6’dan yaklaşık 6 ay sonra çıkmanın avantajını kullanmış. Samsung, bu sayede Apple’ın başarılı olduğu konularda kendisini geliştirmiş.

Samsung Galaxy S6 birçok konuda işini fazlasıyla iyi yapıyor. Kullanılan malzemeler, ekran kalitesi, kameranın performansı Galaxy S6’nın rakiplerine fark atmasını sağlıyor. Fakat bataryanın çıkarılamaması ve microSD kart ile genişletilememesi göze batan eksiklikler.

iPhone en başarılı akıllı telefonların başında geliyor. Yazılımın ve işletim sisteminin birbiriyle sağladığı uyum birçok üreticiyi kıskanmasına sebep oluyor.

iPhone 6 bu zamana kadar Apple’ın ürettiği en iyi telefon ama Galaxy S6 akıllı telefon piyasasının en iyisi.

Kazanan: Samsung Galaxy S6 

İlgili Yazılar

Ad