2016’nın en çığır açıcı ürün tasarımları

Bu yıl pek çok başarılı yeni ürün icat edildi ancak bunlardan yalnızca birkaçı geleceğe ışık tutacak ölçüde güçlü bir tasarımla öne çıktı… Bu yılın en çığır açıcı ürün tasarımları ise şunlardı…

1- Nike HyperAdapt 1.0

Nike, HyperAdapt 1.0’ı geliştirmek için 28 yıl harcadı. Geleceğe Dönüş filminden ilham alınarak tasarlanan ayakkabılar ileri teknolojiye sahip. Ayağınızı saran Flyknit ipleri sayesinde ayağı sarıyor. Ayakkabının sahibi ayağını ayakkabıya yerleştirdiğinde sensör bu mühendisliğe bildirimde bulunuyor ve ayakkabının bağcıkları da hemen mükemmel bir şekilde pozisyon alıyor.

2- Xiaomi Mi Mix

Bu yılın en harika telefonlarından biri de Xiaomi’den geldi. Çinli şirket Mi Mix isimli çok etkileyici endüstriyel tasarımını tanıttı. 6.4 inçlik telefonun ekranı telefonun sınırına kadar genişliyor ve sonsuzmuş gibi bir his uyandırıyor. Mi Mix şimdilik yalnızca Çin’de satışa çıktı.

3- Autodesk – Elbo Chair

Autodesk’in Elbo Chair tasarımı alışılmamış bir iş birliğinin sonucu… Tasarımcıları organik ahşap sandalyeyi üretmek için algoritmaların gücünü de işin içine katmış.

4- Apple iPhone 7 

İlk bakışta iPhone 7, iPhone 6 ve 6s’ten farklı değilmiş gibi görünüyor. Ancak daha siyah ve daha yumuşak köşelere ve cam ekrana sahip. Ayrıca kulaklık girişi de ortadan kaldırıldı. Sevin ya da sevmeyin fark etmez ama şirket geleceğin cihazlarıyla nasıl etkileşim kuracağının sinyallerini veriyor. Bu özel tasarımı daha etkili kullanmanızı sağlayacak olan 7 gizli özelliği paylaştığımız haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

5- Impossible Project I-1

Berlinli şirket klasik Polaroid kameraları modern dokunuşlarla yenileyerek Impossible Project I-1 ismiyle geri getirdi. Kameralar yine orijinalini andırıyor ancak daha kompakt. Ayrıca LED- halka flaş ve Bluetooth bağlantılı bir uygulamaya sahip.

6- FADE 

Lambanın tasarımcıları çok kullanışlı bir lamba tasarlamak için kolları sıvamış ve FADE’i yaratmış. Lambadaki gizli mıknatıslar aracılığıyla kullanmak istemediğiniz zamanlarda yumuşak bir şekilde kaldırabiliyorsunuz.

7- PlayStation VR gözlüğü

Oculus Rift ve HTC Vive ile karşılaştırıldığında PlayStation VR çok daha fütüristik bir tasarıma sahip görünüyor. Yalnızca görünüşü değil konforu açısından da PS VR öne çıkıyor.

PlayStation VR’ın detaylı incelemesini buradan okuyabilirsiniz.

PlayStation VR’da oynayabileceğiniz en iyi oyunlarını buradan inceleyebilirsiniz.

8- Microsoft Surface Studio

Microsoft’un Surface Studio tasarımı herkes için değil. Bu 3 bin dolar fiyat etiketine sahip olan masaüstü bilgisayarı kreatif zihinlere hitap ediyor. Çok büyük 28 inçlik ekranı ve menteşe sistemiyle ekranı masaüstü dokunmatik bir ekrana çeviriyor.