İnceleme: Dishonored 2

Arkane Studios sizi bambaşka bir politik atmosfere götürüyor. Bu kez bir suikastçının rolünü üstleniyorsunuz. Karşınızda Dishonored 2.

dishonored_2_lead

Babasının kızı

Size oyunun geri kalanını etkileyecek bir seçenek sunuluyor. Emily mi olacaksınız yoksa Corvo mu? İkisi de tamamen birbirinden çok farklı karakterler. Kendilerine has kişilikleri ve motivasyonları var. Bu yüzden kadın mı erkek mi olacağınız vücut şeklinizden çok daha fazlasını belirliyor olacak. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, sahip olacağınız farklı güçler. Emily’de “Domino” gibi yeteneklere erişebiliyorsunuz. Bu düşmanları bir araya getirerek aynı kaderde mücadele etmesine sebebiyet veriyor. Corvo’nun yeteneği ise bambaşka… Eğer kendi derinizden sıkılırsanız o zaman bir cesedin içine zıplayabiliyorsunuz. Bir sıçana ya da yaşayan bir insan içine girseniz daha kullanışlı olabilirdi ve böylelikle yakalanma derdi ortadan kalkardı. Tüm güçler çok kullanışlı hissettiriyor ve çok eğlenceli bir deneyim sunuyor. 

dishonored_2_20161113235611

Öldürmek ya da öldürmemek

Tüm oyunu tek bir can almadan oynayabilirsiniz. Ya da dilerseniz düşmanlarınızla kafa kafaya mücadele edebilirsiniz. Ek olarak kılıç kavgası o kadar da iyi değil. Yalnızca bloklama ve saldırdan oluşuyor. Eğlenceli değil ve geniş gruplar üzerinde etkili değil. Bu gizlilik üzerine kurulmuş bir oyun olsa da kana olan susamışlığınızı gideremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Rastgele önünüze geleni vurmak ilk başta eğlenceli olabilir ama hareketlerinizin sonuçlarına katlanmalısınız. Eğer çok fazla kişiyi öldürürseniz hikayeniz çok daha karanlık oluyor. Eğer dikkatli olmazsanız, Karnaca’yı siz gelmeden önceki halinden çok daha berbat bir halde bırakıp ayrılırsınız. 

dishonored_2_20161112132607

Yüz yüze

Son dönemde oynadığımız gizli iş oyunlarını hatırlayın… Metal Gear Solid, Assassin’s Creed, Hitman… Peki tüm bu oyunların ortak noktası neydi? Hepsi üçüncü şahıs açısındandı. Dishonored 2 bu geleneği yıkarak, sizi birinci şahıs nişancı yapıyor. 

dishonored_2_20161112160917

Suikastçı olmak

Hikaye çok canlı hissettiriyor ve 1900’lü yıllara alternatif bir dönem sunuyor. Enerji rüzgar türbinlerinden ve balina yağından sağlanıyor. Sokaklar fareler ile dolu… elit kesim ve işçi sınıfı arasında ise inanılmaz bir uçurum var. Karnaca çok karanlık ve bölünmüş bir halde. 

Yakalanmayın

Dishonored 2 gerçekten nefes kesici sahnelere sahip olsa da stilize edilmiş karakter modellerini ya çok seveceksiniz ya da nefret edeceksiniz. 

dishonored_2_20161112152430

Karar

Orijinal Dishonored oyununu oynadınız mı? görsel güncellemeler ve yeni güçlerin eklenmesi dışında gameplay temelde aynı. Gizli eylem oyunlarını sevenler için bu oyumu mutlaka alınacaklar listesine ekleyecektir. Çünkü dishonored 2 tekerleği icat etmese de, onu en hızlı şekilde döndürmeyi başarıyor. Eğer orijinal oyunu sevdiyseniz, burada size çok daha hayal gücü odaklı seviye tasarımları ve çevreler olduğunu göreceksiniz ve bu keşfetmek için çok iyi. 

dishonored-2

STUFF GÖRÜŞÜ: Dishonored 2 yılın en iyi oyunlarından biri olmaya hak kazanıyor. 

İlgili Yazılar

Ad