İnceleme | Asus ZenFone 4 ile 24 saat

Belki güncel amiral gemileri kadar şık değil ama Asus ZenFone 4 orta sınıfın en başarılı telefonlarından biri olma iddiasında

 

Asus ZenFone 4

iPhone veya diğer amiral gemilerine para vermek size göre değil mi? Asus ZenFone 4, akıllı telefona çok para vermeden iyi bir telefon almak isteyenlerin ideal telefonu olarak gözüküyor.

Asus’un ZenFone serisi telefonları aslında çok yeni bir seri değil. 2014 yılından bu yana pazarda olmasına rağmen hiçbir zaman ön plana çıkabilen bir telefon olmadı. Fakat kulaktan kulağa başarısı yayıldı.ZenFone 4 ise bu algıyı yıkıp daha fazla konuşulmayı başaracak gibi gözüküyor. Özellikle orta sınıf telefonlarda artan rekabet ZenFone 4’ün ismini daha çok duymamızı sağlayacak.

2500 TL civarındaki fiyatıyla çok ucuz olmasa da amiral gemilerine göre çok daha hesaplı gözüküyor. Üstelik şık ve sade görüntüsüyle daha pahalı görünüme sahip.

1 İlk bakış

ZenFone 4 geleneksel ekran kasa oranına sahip. Belki 7.7 mm’lik inceliği rakiplerinin gerisinde kalabilir ama ön ve arkada kullanılan Gorilla Glass 4 yüzeyler ve alüminyum çercevesi çok şık.

2 Neler yapabilirsiniz?

Orta sınıf bir telefonda aradığınız her şeyi size sunuyor: Telefonun önünde yer alan başarılı parmak izi okuyucu, NFC, Bluetooth 5.0 ve USB-C portu. 64GB dahili hafızası ise hafıza konusunda tatminkar.

3 Nasıl gösteriyor?

5.5 inçlik, 1920×1080 çözünürlüğe sahip IPS ekran yeterli keskinliğe sahip. Ama bu fiyata daha iyi bir ekran bekleniyor. Rakibi Moto G5S Plus, kullanıcısına çok daha iyi renkler sunuyor.

4 Ne kadar farklı?

Cihazda kullanılan ZenUI ara yüzü Android’e çok fazla müdahale etmiyor. Herkese hitap etmeyebilir ama genel anlamda kullanımı olumsuz etkileyen bir hatası gözükmüyor. Standartlar dahilinde.

5 Ne kadar hızlı?

OnePlus 5T ile benzer fiyata satılmasına rağmen daha düşük performans sergileyen orta sınıf Snapdragon 630 işlemciye sahip. Fakat performans konusunda çok sıkıntı yaşatmıyor.

Zen sanatı

Diğer özellikleri ile öne çıkmasa da ZenFone 4 kamerası ile öne çıkmayı biliyor.

Çifte güç

Asus ZenFone 4

12MP’lik ana kamera otomatik odaklama ve optik görüntü sabitleyiciye sahip. 8MP’lik ikinci kamera ise geniş açılı ve 120° görüş açısı sunuyor.

Doğal görün

Asus ZenFone 4

İyi telefonlar tüm şartlarda iyi kamera sonuçları sunar. ZenFone 4’ün kamerası ise fiyatından beklenmeyecek doğal sonuçlar sunmayı başarıyor.

Gece uçuşu

İlk karede en iyi sonucu alamayabilirsiniz ama ufak dokunuşlarla çok iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz. OnePlus 5T’nin optik görüntü sabitleyicisinin olmaması eksiklik.

Poz ver

Asus ZenFone 4

Arka kameraların perofrmansından sonra ön kamera etkileyici gelmiyor. 8 MP’lik ön kamera sefie için yeterli olsa da fazlasını beklemek hata olur.

Asus ZenFone 4 ile 24 saat

2 dk 2017 yılında tuşlara veda etmedik mi?

3 dk Kullanılan cam yüzeyler şıklığa katkıda bulunmuş.

8 dk Android 7.1 ile gelse de 8.0 yolda

20 dk Ekran parlaklığı ve görünüm gayet tatminkar

25 dk Fakat sunduğu renkler “vayy be!” dedirtmiyor

1 saat Asus’un ZenUI ara yüzü ekstra uygulamalar sunuyor

3 saat …ama karşılaştırınca kötü gözüküyor

7 saat Mavi ışık filtresi gece çok güzel çalışıyor

8 saat …ama bunu istenilen saate kuramıyorsunuz

18 saat Adreno 508 sayesinde oyun performansı başarılı

19 saat Ses kalitesi çok öne çıkmıyor

20 saat Gün ışığı altında çekilen fotoğraflar çok kaliteli

22 saat Düşük ışık altında da çok iyi. 4K video ise bonusu

24 saat 3300mAh yoğun kullanımda bile tam gün yanınızda

ZenFone 4, tüketicilerin “Asus sadece laptop üretmiyor. Çok iyi telefonlar da üretiyor” demesi için yeterli değil ama kullanıcısına sundukları çok fazla. Tasarım size etkileyici gelmeyebilir ama kamerasının performansı, dahili hafızası, malzeme kalitesi gibi özellikleri telefonu ön plana çıkarıyor.

Egemen Özten

Stuff Görüşü 

Eğer amiral gemileri için bütçeniz yeterli değilse orta sınıftaki en iyi seçeneklerden biri.