Test | Ikea Tradfri Smart Lighting

Akıllı kuzey ışıkları

Birbirinden farklı  ürünlerle karşımıza çıkan Ikea bu sefer akıllı aydınlatma sistemiyle karşımızda

Tüm dünyayı etkisi altına alan Ikea’nın akıllı aydınlatma çözümlerini sunması aslında kimseye şaşırtıcı gelmemeli. Yeni Tradfri serisi ampülleri  uygun fiyatı ve kullanıcı dostu olmasıyla Ikea mantığını yansıtıyor.

Tradfi serisinde sunulan ampüller sıcak beyaz ve soğuk beyaz olmak üzere iki farklı opsiyon ile geliyor. Burada tamamen seçim kullanıcıya kalmış durumda.

Kullanıcılar akıllı ampülleri iOS veya Android cihazlarına indirdikleri uygulama aracılığıyla kullanıyor. Setin içerisinde bulunan reosta sayesinde ampül yönetiliyor. Dilerseniz harici uzaktan kumanda ve ağ gecidi alarak sisteminizi geliştirmek elinizde.

Ekstradan alabileceğiniz ağ geçidi ve uygulama ile her ampulü ayrı ayrı kontrol edebilir, ayarlar oluşturabilir ve bunları kumanda veya uygulama ile kontrol edebilirsiniz. Fakat bunu kullanabilmek için modeminizde boşta Ethernet portunuz olmalı.

Sistemi aktif hale getirmek oldukça basit. Size kalan ışıkları açıp/kapamak, 5 farklı parlaklık ayarından dilediğiniz parklaklığı ayarlamak. Eğer sıcak ışık -soğuk beyaz ampüllerden birini aldıysanız  renk sıcaklığını da değiştirmeniz mümkün olacaktır. Yemek yerken ortamı daha aydınlatabilir, film izlerken ışık yoğunluğunu azaltabilirsiniz. Kontrol tamamen sizde.

Beni tanır…

Hareket sensörü suya dayanıklı olmadığı için dış ortamda kullanıma uygun değil. Bu sensör sayesinde belirlenen sürede hareket olmazsa sistem otomatik olarak kendini kapıyor.

Basit çözüm

Ikea’nın sunduğu uzaktan kumanda Philips Hue’dan daha kolay kullanım sunuyor. Birçok ayar imkanı tanısa da bu ayarları indirdiğiniz uygulamadan daha hızlı yapabilirsiniz.

Eğer aldığınız şeyin fiyatı önceliğinizdeyse şans verin | Mark Wilson

Philips Hue ve Hive Active Light gibi yüksek fiyatlı ve “fazla akıllı” aydınlatma sistemlerine ihtiyacınız yoksa Ikea’nın uygun fiyatlı akıllı aydınlatma sistemi ihtiyacınızı karşılayacaktır. 99 lira gibi oldukça düşük fiyata bu sisteme dahil olabilirsiniz. Sistemi genişletmek de oldukça düşük maliyetli. Ama pahalı rakipleri kadar çok akıllı değil.

Stuff Görüşü Akıllı aydınlatmaya basit ve uygun fiyatlı giriş için ideal çözüm