‘KONUŞAN’ GÖZLÜKLERLE TANIŞIN: BOSE AR

Artırılmış Gerçeklik mevzu bahis olunca, genelde bunun sadece görülerek yaşanan bir şey olduğunu düşünürüz. Sanal İkea mobilyalarını salonumuza uyarlanmış halini görmek veya çizgi film karakterlerini kendi ortamımızda bir yerlerde canlı seyretmek gibi… Artırılmış Gerçeklik dijital objelerin gerçek hayata girmelerini bir şekilde empoze eden bir teknoloji. Ancak olay bundan ibaret değil. Bose firması işi bir adım daha ileri götürerek, AR (Artırılmış Gerçeklik) gözlüklerini tanıttı. Sadece görerek değil duyarak da algılamanızı sağlayan bir ürün ortaya çıkardı.

Bose AR gözlükler, baktığınız şeyi algılayarak size sesini de dinletiyor. Diyelim ki, tarihi bir heykele bakıyorsunuz, örneğin Bu Romalı Brütüs olsun. Gözlükler Brütüs’ün en ünlü konuşmasını size dinletmeye başlıyor. Ya da örneğin, havaalanındasınız ve uçağınızı kaçırmak üzeresiniz. Bose gitmeniz gereken kapı numarasını size söylüyor. Bunun gibi daha pek çok örnek mevcut.

Peki tüm bunlar nasıl oluyor? Bose cihazındaki sensörler baş hareketlerinizi takip ediyor, bu sırada telefonunuzdaki GPS de lokasyon bilgilerinizi uygulamaya bildiriyor. Bunlar işlenerek size faydalı bilgilere dönüşüyor. Siri ve Google Asistanı ise bunları dahili minik hoparlöre iletiyor.  Ayrıca dokunarak ve sesli olarak komut verebiliyorsunuz. İşte bu kadar ilginç!

 

 

 

İlgili Yazılar