İlk Test | Apple iPhone 8

iPhone 8 tanıdık görünse de, yeni bir iPhone için daha ucuz fiyat ve daha az beklentiyle, ilk beklentilerinizi sarsıyor.

Tüm iPhone X ve 8 Plus güzellemelerinden sonra, çok cazip gelmese de yine çok talibi çıkacak. Neden mi? Çünkü iPhone ailesinin en düşük fiyata sahip üyesi! Yine de, önceki kuşakla karşılaştırıldığında, Apple 2017 sınıfı içinde en az önemli değişiklikle sahneye çıkan cihaz olduğu gerçeğiyle karşılaşıyoruz.  Bunlardan en kritik olanları ise;  8 Plus gibi bir dual kameraya ya da X gibi şatafatlı bir görüntü kalitesine sahip olmaması. Bu anlamda sizde iPhone Basic kullanıyormuş hissi yaratabilir… Ancak genel anlamda iPhone 8, daha iyi kamera, daha iyi performans ve alışıldık iOS çekiciliği sayesinde, ufak değişiklikler isteyen 6s ve 7 kullanıcılarını memnun ediyor. Bu açılardan bakınca, ilk yaratttığı algının çok daha ötesinde bir cihaz olduğu ortada. Hele ki, iPhone X’i görünce kıskançlık yapacak biri olmadığınız konusunda eminseniz…

Apple iPhone 8

O hala bir iPhone

Her şeyin ötesinde, klasik Apple çizgileriyle 8 Plus’a göre daha tanıdık bir tasarıma sahip.  Önceki nesle kıyasla daha büyük, daha ince ve daha ağır olduğunu da söyleyelim. Dışarı kavisli kamerası ise can sıkmaya devam ediyor.

Güçlü Renkler 

iPhone 6 ya da 6s’de olduğu gibi, 4.7 inçlik, 1334×750 çözünürlüğe sahip ekran ile devam edilmiş. 8 Plus’da olduğu gibi True Tone dokunuşu ile daha net ve geniş renk aralığına sahip fotoğraflar çekebilirsiniz.

Gerçekliğin Sınırında

iPhone 8, yine Plus serisinde de kullanılan A11 Bionic yonga sayesinde, kusursuz AR deneyimi sunuyor. Housecraft, açık ara daha hızlı tepki süresiyle, 6s ile kıyaslandığında çok daha eğlenceli bir hale bürünüyor.

Uzun Pil Ömrü

Apple’a göre, iPhone 8’in pil ömrü 7 ile benzerlik gösterirken, 6s’e  iki saat fark atıyor. Wi-fi modu aktif olduğunda, günboyu internette takılıp, sorun yaşamadan uzun süreler oyun oynayabilirsiniz. Diğer yandan kablosuz ve hızlı şarj geliştirmeleri de yapılmış durumda.

Net Fotoğraflar

Kağıt üzerinde, 12 MP kalitesindeki f/1.8 lensi ve optik görüntü sabitlemesiyle iPhone 8’in kamerası sıradan gibi görünüyor. Bu anlamda Dual-kamera donanımına sahip 8 Plus daha fazla tercih sebebi gibi. Ancak görüntü ve kamera ayarlarını iyi düzenleyebilirseniz, keskin detayları ve canlı renkleriyle beklentilerin ötesine geçiyor. Düşük ışık seviyesi Plus’da olduğu gibi zorlayıcı olsa da flaşlı çekim özelliği sayesinde doğal renkleri kolayca yakalayabiliyorsunuz.

RAKİPLER

Apple iPhone 8 rakipler

SAMSUNG GALAXY S8

Bu yılın en yi akıllı telefonu. Eğer Android ile özel bir sıkıntınız yoksa şu an para yatırabileceğiniz en iyi telefon.

GOOGLE PIXEL 2 XL

Google’ın başarılı Pixel modeli 2. serisiyle karşımızda. Android 8.0 Oreo yazılım desteği ve çok başarılı kamerasıyla dikkat çekiyor.

LG V30

LG G6’nın rekabette geri kalması nedeniyle LG bu yıl ikinci amiral gemisini pazara sürdü. V30 OLED ekranı ve dahili hi-fi DAC ile rekabetçi olmak istiyor.

Stuff Görüşü

Pahalı ve eski görünüşlü olabilir ama kullanıcısına çok şey sunuyor.

iPhone 8 fark yaratamıyor. Android rakipleri daha uygun fiyata çok daha fazlasını sunuyor. Fakat performansı ve başarılı kamerası tüm bunları unutturuyor.

@CraigGrannell