Google yapay zeka ile tehlikeli uygulamaların önünü kesiyor

Başından beri Google Play’in en büyük sorunlarından biri, virüslü uygulamalar ve Android işletim sisteminin açıkları olmuştur.

Google bu problemlere çözüm olarak yapay zeka kullanmaya başladığından beri bu savaşta galip tarafa geçti. Bu yapay zeka, kullanıcılar uygulamaları indirmeden uygulamalardaki problemleri tespit etmesini sağlıyor. Üstelik yapay zekanın bu kontrolü sağlamak için oldukça basit bir yöntemi var.

Yapay zeka aynı tür uygulamaları karşılaştırarak standartları belirliyor ve bu standartların dışında kalan uygulamaları riskli ilan edip incelemeye gönderiyor.

Bir hesap makinesi uygulamasını ele alalım. Google marketteki hesap makinesi uygulamalarını birbiriyle karşılaştırılıyor. İçlerinden biri lokasyon, mikrofon ve rehberinizdeki kişilere erişmek isterse yapay zeka bu uygulamayı riskli uygulama ilan ediyor ve uygulamayı mühendislere incelemesi için gönderiyor.

Sonuç olarak Google, Google Play’deki zararlı yazılım indirme oranını %0.15 ‘ten %0.5’e indirerek olumlu sonuçlar almayı başardı. Tabi Google Play harici indirme kanallarına baktığımızda ise bu sonuçların farklılık gösterdiğini görüyoruz. Çünkü Google’ın yapay zekası bu kanallarda aktivite göstermiyor. Harici kanallarda ise zararlı yazılım indirme oranı %0.5’ten %0.7’ye kadar çıkmış durumda. Bu noktada yapay zekanın Google’a oldukça yardımının dokunduğunu söyleyebiliriz.

İlgili Yazılar

Ad