YouTube video görselleri artık hareketli

Haziran ayı sonundan bu yana YouTube, videonun başından itibaren ilk üç saniyesi oynattığı GIF benzeri videoları yavaş yavaş yayınlıyor.

YouTube GIF ön izleme

YouTube GIF ön izleme

YouTube, platform kullanıcılarının giderek artmakta olan yüzdesine bu ön izlemeyi YouTube ana sayfalarında, arama sonuçlarında, izleme sayfalarında, abonelikler sekmesinde ve trend sekmesinde görmelerine izin verdi. Ön izlenebilmesi için yalnızca Chrome 32 ve üzeri sürümleri ile Opera’nın 19 ve üzeri sürümlerde görüntülenebilir durumdayken mobil kullanılarda bu özellik çalışmıyor.

Videonun animasyonlu küçük görsele uygun olması için videoların süresi 30 saniyeden uzun olmalı. Ayrıca YouTube, bir videonun bu şekilde görüntülenip görüntülenemeyeceğine karar vermek için o videonun aynı zamanda konusu ve içeriği gibi ölçütleri de göz önünde bulunduruyor. Eğer yayınlanan yeni bir video için bir önizleme görmüyorsanız, bu önizlemeye uygun olmadığını gösterir, ancak yıllar önce yayınlanmış çoğu videolar da bu özelliğe kavuşmaya devam ediyor. Aynı zamanda canlı videolar da bu özelliğin dışında yer alıyor.

Videolara eklenen bu küçük resimler, video üreticilerinden herhangi bir bilgi alınmadan yayınlanıyor. Şimdilik, video üreticileri gösterilecek önizlemeyi seçemiyor; bu, yaratıcı içerik üretimine zarar verdiği söyleniyor. Hareketsiz küçük görsellerin eklenmesi, videonun daha özelleştirebilir olmasının bir parçası.

İlgili Yazılar

Ad