‘Akıllı TV Sürekli Gelişiyor Olacak’

Röportaj: Kaan Kustutan
Fotograf: Gökçe Yagmur

Dört bir yanı saran Akıllı TV konsepti ve 3D teknolojisi basta olmak üzere televizyonlardaki degisimi Samsung Televizyonlardan Sorumlu Ürün Müdürü Veysel Kaya ile konustuk.

Bize Samsung’a kadar olan meslek yolculuguzundan bahsedebilir misiniz?

2001 senesinden itibaren Tüketici Elektroniği alanında çalışıyorum. İş hayatına Yurtdışı Satış ve Pazarlama Departmanında başladıktan sonra, son 6 senedir Ürün Yönetimi Departmanında devam etmekteyim. Televizyon dünyasına mutlak bir hakimiyeti gerektiriyor konumunuz.

Sektörden ve yeniliklerden geri kalmamak adına neleri takip ediyorsunuz?

Özellikle İnternet’in hayatımıza girmesi ile birlikte tüm bilgi kaynaklarına ulaşmak hiç olmadığı kadar kolay hale geldi. Bu nedenle fuarlar, dergiler ile birlikte başlıca bilgi kaynağım İnternet.

Bir televizyon satın almak isteyen arkadasınıza marka dısında neleri salık verirsiniz?

Özellikle TV’den beklentilerinin ne olduğunu anlamak en doğrusu. Zira televizyon modelleri son dönemde oldukça geniş bir ürün gamı ile teşhir edilip satışa sunuluyorlar. Aslında önemli olan kişinin ihtiyaç ve beğenilerine en uygun TV’yi seçmesini sağlamak. Bu anlamda, marka gücünün yanı sıra ekran boyutu, TV’yi kullanım alanı, öncelik sıralarını tespit edip buna uygun TV’yi önermek en doğrusu.

Yogun bir is temposu içinde oldugunuzu var sayarsak özel olarak ilgilendiginiz ugraslar nelerdir?

Bu dinamik iş temposu içerisinde boş zaman yaratmak oldukça güç ancak fırsat buldukça yurtiçi ve yurtdışında yeni yerler görmeye ve amatörolarak da fotoğraf çekmeye gayret ediyorum. Samsung markası özellikle son 5 yıl içerisinde büyük bir marka algısı yarattı siz bunu hangi sebep-sonuç iliskilerine baglıyorsunuz? Samsung bu başarıyı sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada başarmış ve üstüste senelerce liderliği elinde bulundurmuş bir marka. Özellikle üstün, yenilikçi görüntü teknolojisini, gözalıcı tasarımlar ile birleştirerek, pazarda farklılaşmış, TV’de kullanılmakta olan birçok parçanın da ana üreticisi olması sebebi ile gücünü pekiştirmiş durumda. Ayrıca bulundugu pazarda en yenilikçi ürünleri en önce pazara sunarak tüketicilerin takdirini toplamıştır.

Internet’teki ürünler hakkında hazırlanan forum siteleri sizce ne kadar güvenilir?

Bu tarz forum siteleri elbette kullanıcıların teknik bilgi ve tecrübelerini paylaşmaları açısından oldukça faydalı ve gerekli. Pek çok tüketici satın alma kararından önce mutlaka teknoloji sitelerini ve forumlari ziyaret ederek ürünle ilgili bilgileri mağazaya gitmeden önce topluyor. Bu açıdan web portalları çok önemli. Ancak bunu kötüye kullanan kişiler, gruplar olabilmekte. İnternet kendi içinde özgür bir paylaşım noktası olması sebebi ile bu tarz kötü kullanımların önüne geçmek de, ancak bu forumları takip eden kullanıcıların takdiri ve tepkisi ile mümkün olabilir.

Televizyon artık sadece yayın seyredilen degil sosyal medyadan tutun da bilgisayar monitörüne kadar birçok islevi de karsılayan bir cihaz haline geldi. Yakın gelecekte bizi hangi yeni konseptler bekliyor?

Televizyon, önce yüksek çözünürlüklü Düz panel LCD,PDP sonra LED, 3D, SMART teknoloji gibi farklı ve yeni yan avantajları biz tüketicilere sunması ile birlikte tam anlamı ile evimizdeki tüm ihtiyaçlara cevap veren, eğlencenin odağındaki ana cihaz halini aldı. Bu teknoloji, sürekli gelişme ve ilave katkılar sağlamaya ve bir kat daha akıllı hale gelmeye devam ediyor olacak.

En vazgeçemeyeceginiz teknolojik ürününüz hangisidir? Bilgisayar, Smart Televizyonum ve MP3 çalarım. Türkiye bir seçim dönemini daha geride bıraktı. Bu yeni dönem ticari manevralarınızda belirleyici olacak mı? Her zaman olduğu gibi, hedef ve stratejilerimizin merkezinde kullanıcılar bulunmakta. Samsung her zaman olduğu gibi, tüketiciye fayda, konfor, üstün görüntü ve tasarım sunan ürünlerini sunmaya devam ediyor olacak.

Internet üzerine oynanan oyunlar hakkında ne düsünüyorsunuz? İnternet daha önce kimsenin hayal edemeyecegi kapıları açarak, farklı paylaşımlara imkan tanıyor. Sosyal paylaşım siteleri gibi, Internet üzerinden oynanan oyunlar da geniş bir kitleyi yanyana olmasa bile aynı platformda biraraya getirme imkanı sunduğu için büyük bir olanak olarak değerlendiriyorum.

Survivor’ a katılıyor olsanız ve sirketi aramak için bir telefon hakkınız olsa ilk sorunuz ne olurdu?

Samsung Smart TV Uygulama magazasına en son ne eklendi : ) Samsung markasına güvenenler için yani Samsung kullanıcıları için söylemek istediginiz bir sey var mı?

Samsung Electronics çok hızlı büyüyen bir marka ve teknoloji anlamında öncü şirketlerden biri. 66 ülkede, 193 ofiste yaklaşık 174.000 çalışanı mevcut. Arge anlamında ise çok ciddi yatırımları sözkonusu. Tüm dünyada 24 AR-GE merkezi ve Tasarım merkezi bulunuyor. Bunlar da müşterilerin Samsung’a güven duymaları için çok önemli etkenler.

İlgili Yazılar