Apple iPhone 8: Şimdiye kadar bildiğimiz her şey

iPhone 7 Eylül ayında piyasaya çıktı ancak Apple dünyasında her zaman bir hareketlilik var. Biz de söylentiler ve sızıntılar dahilinde yeni nesil iPhone spekülasyonları hakkında konuşacağız. Ancak şimdiden söyleyebiliriz ki ne kadar sızdırılmış görsel ve haber olsa bile bu konuda henüz net bir bilgiye sahip değiliz.

Tamamı cam 

2017’in henüz başındayken yeni iPhone’un tamamının cam olacağını ön gören birkaç kanıt bulunuyordu fakat home tuşunun etrafı yine metal bir çerçeve olabilir. Apple 10. yılına özel yeni bir şey de yapabilir.

Apple’ın iPhone’daki Safir kristalini yapıştırabileceği uzun zamandan beri ileri sürülüyor ancak bu aşırı pahalı olabilir. Gorilla Glass yapımcıları Corning tarafından geliştirilen yeni ve çizilmeye karşı dayanıklı bir madde olan Phire bu yönde daha mantıklı bir seçenek olabilir.

En son sızıntılara göre ise, iki cam levha arasına parlak, paslanmaz çelik bir çerçeve ile bir miktar cam olacak. Eğer böyle olursa daha önceki iPhone’lardan neredeyse farksız olur.

Kavisli AMOLED ekran 

Ne zaman yeni bi iPhone ortaya çıkacak olsa, ekran hakkında spekülasyonlar listesin en başında yer alıyor.

2017 de tanıtılacak olan iPhone’un kıvrılmış bir ekrana sahip olacağına dair kanıtlar da var ve bunu daha önce de duymuştuk.

Apple’ın ekranının bir bölümünde Samsung’un öncülüğünü takip edebileceği konusu da konuşuluyor. Bu daha geniş bir en-boy oranı ve daha küçük çerçevelerin olması demek.

Kablosuz şarj özelliği 

Birden fazla kaynak, uzun zamandır beklenen kablosuz şarj özelliğinin nihayet bu yıl geleceğini işaret etti. Apple sınırlı NFC özelliğini bu yönde geliştirerek kullanabilir ancak yeni nesil iPhone’un artık uzaktan şarj etme özelliği ile gelmesi gerektiğinin düşünüyoruz.

Home tuşu tarihe karışabilir

Birkaç önemli kaynağa inanacak olursak, bir sonraki iPhone’da iPhone 7’nin kulaklık girişine ne yaptığını düşünecek olursak bunu Home tuşu için de yapabilir. Apple aynı işlevi gören dokunmatik geri bildirim özelliği olan bir safir cam halka ile bu tuşu yenileyebilir. iPhone 7 ile  Home tuşu bu hale neredeyse geldi ancak tam değil. Fiziksel Home tuşunun tarihe karışacağına dair çok sayıda delil var.

Apple’ın tedarik zincirindeki kaynaklara dayanılarak bir ekran içi Touch ID tarayıcısının olduğu ve Home tuşunun tamamen kaldırılmasını öngören bir rapor da ortaya çıktı. Bu, daha uzun 18.5: 9 ekran ve Samsung Galaxy S8’deki gibi çok dar ön çerçeveye sahip olabileceği anlamına geliyor.

Kamera lensleri konusunda seçicilik

Bir sonraki iPhone kamerasında daha gerçek bir kamera teknolojisi olacağından şüphemiz yok. Analist Ming-Chi Kuo tarafından bir sonraki iPhone sürümünde de çift kamera teknolojisinin korunacağı söylendi.

Yine de, yataydan ziyade dikey bir şekildede düzenlenebilirdi. Görünüşe göre bu model mobil VR için daha iyi olacak.

Yeni renkler

Diğer söylentilere göre yeni iPhone’un en az iki renkte, kırmızı ve mavi olacağı yönünde öneriler var. Büyük bir şey değil bu ancak Apple genellikle cihazlarında sönük tonları daha çok tercih etmekte. Apple’ın müşterilerine daha fazla seçenek sunması gayet güzel.

Tamamen su geçirmez

iPhone 7, IP67 olarak sınıflandırılmıştı. Bu su ve tozlara dirençli olduğu anlamına geliyor. Ancak raporlara göre Apple, iPhone 8’i su yalıtımını tamamlamak adına bir adım daha öteye götürecek. Ayrıntılardan emin değiliz ama sıvı temasının garanti kapsamında olacağı anlamına gelebilir.

3 model ile gelebilir

Bazılarına göre, 4.7 , 5 ve 5.5 inçlik cihazlar olarak gelebilir. Bu sıralama, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın yanısıra, iPhone SE şeklinde olabileceği söylentiler arasında.

iPhone 7s olarak gelebilir

Bir sonraki iPhone’a ne diyeceğimiz konusunda değişik söylentilerinde olduğunu fark etmiş olabilirsiniz.  Son yıllarda, Apple tam bir yükseltme yapma yönünde oldukça doğrusal bir strateji izliyor ve bir sonraki sürüme ‘S’ yükseltmesi getirebilir.