Apple iPhone X resmen tanıtıldı

Apple’ın merakla beklenen yeni amiral gemisi iPhone X resmen yüzünü gösterdi. Ön yüzü tamamen ekrandan oluşan iPhone X tasarımı ile diğer iPhone modellerinden ayrılıyor.

5.8 inçlik Super Retina ekran telefonun köşelerine kadar ulaşıyor. Bu ekran ayrıca OLED teknolojisini kullanıyor. 1.000.000:1 kontrast oranına sahip OLED ekran iPhone modelleri için bir ilk.

Telefonun ön yüzünde tuşların olmadığını görüyoruz. Ekranın üst kısmında bulunan kamera ve kulaklık bölümü ekranı bölen kısım. Bu kısımda telefonun kilidinin açılmasını sağlayan Face ID özelliğinin kamerası bulunuyor. TruthDepth kamera yüzünüzdeki 30.000 noktayı analiz ederek derinlk haritası oluşturuyor. Bu sayede ekrana baktığınızda telefon hızlıca açılıyor.

iPhone X’in ön ve arka yüzeyi dayanıklı camdan üretilmiş. Paslanmaz çelik tarafından çerçevelenen bu yüzeyler telefonun suya ve toza karşı daanmasına da yardımcı oluyor. iPhone  ayrıca kablosuz şarj özelliğini de sunuyor.

Fiziksel ana ekran tuşu gitmesine rağmen kaydırma hareketi ile ana ekrana dönebiliyorsunuz.

Telefonun ön kamerası porte odunu destekliyor. Bu moda ayrıca portre ışığı denilen eni bir sistem yardımcı oluyor. Bu sayede porte modu daha başarılı hale geliyor.

Face ID için yer alan TrueDepth kamera ayrıca Animoji adı verilen emojileri yaratmanıza yardımcı oluyor. Yüzünüzdeki kas hareketlerini takip eden kamera 12 ayrı Animoji karakteri üzerinde çalışıyor.

Telefonun arka yüzeyinde ise 12 MP’lik iki adet kamera bulunuyor. Optik görüntü sabitleyiciye sahip olan kameralar kamera performansını artırıyor. f/1.8 ve f/2.4 lens açıklığına sahip. Bu da telefonun düşük ışık altındaki performansına katkıda bulunuyor.

Telefonun kalbinde ise A11 Bionic işlemci bulunuyor. 6 çekirdekli bu işlemci dördü yüksek verimli ikisi yüksek performanslı çekirdekten oluşuyor. Bu sayede A10 işlemciye göre %70 daha hızlı.

64 GB ve 256 GB hafıza seçenekleriyle satışa sunulacak olan modelin satış fiyatı ise 999 dolardan başlıyor.

İlgili Yazılar