Eğitimde yeni trend: Minecraft metodu

Minecraft’ı yalnızca vakit öldürdüğünüz bir oyun olarak düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yakın gelecekte öğrenme araçlarından biri o olacak.

Röportaj: Doğanay Konalı

Minecraft’in yaratım ve inşa yetenekleri yakın zamanda eğitim sistemlerinin vazgeçilmezi olabilir. Minecraft kullanarak farklı ve öğrenci merkezli bir eğitim modelini savunan global eğitim uzmanı Stephen Reid ile Microsoft Türkiye ofisinde buluştuk. Reid, Minecraft kullanılarak ele alınan, mülteci krizi, dinler arası hoşgörü, Pompei’nin düşüşü gibi konuları nasıl ele aldıklarını Stuff takipçileri için anlattı.

Kendinden biraz bahsedebilir misin? Neler yapıyorsun ve neden Türkiye’desin?

Immersive Minds isimli bir şirketi yönetiyorum. Şirketimizin amacı, öğretmen ve öğrencilerin teknolojiyi en etkili bir şekilde kullanabilmeleri için öğrenmelerine yardım etmek. Teknolojiyi kullanmak derken bahsettiğim şey ise, diğer öğretme metodlarıyla teknolojiyi birleştirmek. Teknoloji bir şekilde eğitimde yer edindi ancak yüzleşmemiz gereken şey şu: Öğrettiğimiz nesil tamamen teknolojiyle iç içe. Bu yüzden yetişkinler olarak teknolojiyi çok daha benimsemeliyiz.

Teknoloji çağında yaşamamıza rağmen Türkiye’deki eğitimde teknolojinin yeri kısıtlı. Bunu nasıl yorumlarsın?

Aslında, bu tüm dünya genelindeki bir problem. 18 yıldır bu işi yapıyorum ve fark ettim ki, teknoloji kullanımına gelindiğinde, teknoloji trendleri okullara 5 yıl gecikmeli olarak geliyor. Oyun temelli öğrenimde de Microsoft gibi büyük şirketler bu gelişmeyi destekliyor.

Eğitimde ne gibi avantajlar sunuyor?

5 yıl önce eğitim amaçlı Minecraft’ı ele aldığımda, bunun sınıflarda büyük değişim yaratacağını ve milyonlarca öğrenciye ulaşacağını hissediyordum. 6 yıl önce hiç kimse oyun temelli eğitimden söz etmezken 2 yıl önce dikkat çekmeye başladı. İlk başta oyun ve eğitimin bir araya getirilmesi zor gibi görünüyordu. Çocuklar oyun oynuyor. Yalnızca çocuklar da değil. Ortalama bir oyuncu 35 yaşında. Bu oyuncuların %48’i kadın. Bazen öğretmenlerle konuşuyorum ve diyorlar ki “sınıfımda Minecraft oynatmak istemiyorum çünkü bu oyun erkeklere göre” Ben de onlara kadın oyuncularının yüzdesinin yer aldığı istatistiği göstererek cevap veriyorum.  Minecraft çocukları ve yetişinleri, kadın ve erkekleri bir araya getiriyor.

Stephen Reid’in çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar