HOP ile bisiklet kullanıcıları daha güvende

Doğuş Otomotiv’in kurumsal sosyal sorumluluk platformu Trafik Hayattır, bisiklet kullanıcılarının trafikte daha güvenli olmalarını da hedefliyor. Bunun için geliştirilen HOP adlı mobil uygulama hem iOS hem de Android Store’dan indirilebiliyor.

HOP uygulaması yayında

HOP uygulaması yayında

Uygulama, kullanıcılardan yola çıkmadan önce uygulamayı açmalarını ve sürücü modunu seçmelerini istiyor. Seçilen moda göre çalışan uygulama “araba” modundayken yaklaşan bisiklet sinyallerini dinliyor, “bisiklet” modunda ise etrafa sinyal gönderecek şekilde çalışıyor. Bisiklet sürücüsü, uygulamaya sahip araç sürücüsüne 30 metreden daha yakın yaklaştığı anda uygulama aktif hale geliyor. Araç sürücüsünü sesli ve görsel olarak uyarıyor.

Bu sayede bisiklet sürücüsünü görmeden dönüş yapan, aniden sağ şeritte duran, durağan haldeyken etrafını kontrol etmeden kapılarını açan araç sürücüleri uyarılıyor. Uygulama birçok bisikletinin aynı anda geçmesi veya yakın sürelerde geçmesi halinde ise akıllı bir algoritma ile sürücüyü rahatsız etmeyecek şekilde optimize çalışıyor.

Uygulama hakkında detaylı bilgi ve uygulamayı indirmek için hop.trafikhayattir.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazılar