Ikea’dan elektrik faturalarına çözüm

Tom Wiggins, Ikea’da alışveriş sırasında ilginç bir çözüm fark etti. Bu sayede elektrik faturalarınız düşecek.

Ikea birçok kişi için köfteleri meşhur dekorasyon mağazası olsa da teknoloji tutkunları için durum biraz daha faklı. Sattıkları kablosuz şarj kitleri, Tradfri akıllı aydınlatma üniteleri sayesinde teknolojiyi de yakından takip ediyor.

Son olarak satışa sunulan ürün ise bu diğer teknolojik ürünlerden “biraz” daha farklı. Bu cihaz evinizin çatısına taktığınız güneş panellerinin topladığı enerjiyi depoluyor. Burada depolanan enerji sayesinde evinizin enerji tüketimini önemli ölçüde azaltmanız mümkün hale geliyor.

Aslında bu çözüm çok yeni bir şey değil. Birçok otomobil firması buna benzer çözüm sunuyor. Fakat aradaki fark Ikea diğer üreticiler gibi batarya hizmeti sunmuyor. Ikea, İngiltere’de batarya işlemleri için Solarcentury isimli bir firma ile iş birliğine imza atmış. Ne yazık ki diğer Ikea ürünleri gibi kurulumu kendiniz yapamıyorsunuz! Solarcentury bu işlem için sizden 3000 pound gibi bir rakam talep ediyor. Fakat verile bilgiye göre yılda 560 pound gibi bir rakam tasarruf sağlayabiliyorsunuz. Kısa dönemde kendisini amorti etmesi biraz zor olsa da çevreye olan katkısını unutmamak gerek.

İlgili Yazılar