İlk test I Sony Xperia X

Xperia X, büyük abilerine kafa tutuyor. Peki onlara yetişebilecek mi? Sizin için test ettik.

Sony telefonlar değişiyor.İçlerinden en iyileri yıllarca Apple, Samsung, HTC ve LG’nin amiral gemileriyle yarıştı. Ancak şirket şimdi Xperia X ile bu yarışta öne çıkmaya kararlı olduğunu belli ediyor. Akıllı telefon tecrübesini hep iOS ile sürdürmüş biri için Android bir telefona geçmek oldukça zordur ve bu geçişi ancak kaliteli hissettiren bir telefon sağlayabilir. Sony Xperia X de ucuz hissettirmeyerek bunu sağlayan bir telefon. Telefonun ilk dikkat çeken özellikleri arasında yüksek çözünürlüklü kameraları geliyor. Öyle ki sadece selfie’leriniz için 13 MP bir ön kamerası bulunuyor. Arka kamerası da oldukça hızlı ve doğru ışıkta çok başarılı fotoğraflar çekerek akıllı telefon fotoğrafçılığı yapabileceğinizi hissettiriyor.

Xperia X’i kullandık, test ettik ve sonuç olarak sevdiğimiz bir telefon oldu. Sony, X ile birlikte, gelecekte akıllı telefonlar arasındaki yarışta güçlü bir rakip olacağını hissettiriyor.

Sony bu işi çözdü (2)

Daha yumuşak daha hafif

Geçen yılın modeli Sony Xperia Z5 Premium’da metal çerçeve, ön ve arka yüzde cam plakalar yer alıyordu. Xperia X’deyse arka kısımda alüminyum kullanılmış ve plastik çerçeve sayesinde size daha hafif hissettiriyor.

Kaliteli ekran

Bu model Xperia Z5 Premium gibi 4K canavarı değil ancak size daha alçakgönüllü bir biçimde, 5 inç’lik 1080p bir ekran sunuyor. Ekranı genel olarak oldukça başarılı ve size kaliteli olduğunu hissettiriyor. Güneş ışığı altında da çok iyi.

Hız canavarı

X gerçekten çok hızlı olduğunu hissettiriyor. Asphalt 8 ya da Dead Trigger 2 gibi oyunları çalıştırmak onun için çok kolay ve oyun keyfinizi bölerek sizi sıkıntıya sokmuyor.

Uygulamalara yeni soluk

Sony bu modelinde kendine ait birçok uygulamaya yer vermiş. Bunlar arasında fotoğraf, müzik ve PlayStation uygulaması ve video oynatıcı yer alıyor. Uygulamaları kullanması da gerçekten keyif verici.

Farklı bir parmak izi okuyucu

Bir de parmak izi okuyucusundan bahsetmemiz gerekli. Hem de ne ön tarafta ne arkada. Tam olarak telefonun sağ yan tarafında yer alıyor ve güç tuşuyla birlikte sunulmuş. Oldukça hızlı ve çok nadir hata veriyor.

Megapiksel canavarı

Xperia X yüksek fiyatının karşılığını çektiği çok başarılı fotoğraflarla yansıtıyor.

Hızlı ve sorunsuz

X’de 23 MP sensör bulunuyor ve piyasadaki çoğu telefondan çok daha yüksek çözünürlüğe sahip.

Sony’nin en hızlı telefonlarından X’te, Z5’te karşılaşılan çekim problemlerinin hiçbiri yok.

Sony bu işi çözdü (4)

Gece gündüz

X, ışığın çok olduğu bir ortamda fotoğraf çekmek istediğinizde, deklanşör tuşuna bastığınız an çekim yapıyor. Ancak gece çekimlerinde keskinlik biraz azalıyor ve odaklama yapması için bekletiyor.

Sony bu işi çözdü (5)

Selfie düşkünü

Çoğu telefondaki selfie kamerası genelde 5 MP civarındadır. Ancak X’de otomatik odaklaması bulunan 13 MP ön kamera yer alıyor. Selfie çektiğinizde artık güzel hissedeceksiniz.

Sony bu işi çözdü (3)

4K’dan geri kalmış

Sony, önceki modelin çok ısınmasına getirilen şikayetlerden olsa gerek X’de 4K teknolojisine yer vermemiş. Bu eksikliğe rağmen yine de videolar için oldukça derli toplu bir kamerası var.

Sony bu işi çözdü (1)

Teknik özellikler

Ekran 5 inç 1920×1080 IPS LCD

İşlemci Snapdragon 650

RAM 3GB

Hafıza 32GB (200GB’a kadar microSD desteği)

OS Android 6.0.1

Batarya 2700mAh

Kamera 23 MP arka, 13 MP ön

Boyutlar 143x69x7.9 mm, 153 gr

Stuff görüşü: Belki en iyisi olmayabilir ama kesinlikle Android’i sevdiren ve kaliteli hissettiren bir telefon.

Bu yazı Stuff Ağustos 2016 sayısında yayımlanmıştır.