İlk test | Microsoft Surface Laptop

Microsoft, nihayet dizüstü bilgisayar işine girdi ama tüketicinin asgari ihtiyaçlarını karşılayacak bir makine yerine adeta duvardan duvara halı serdi.

Microsoft Surface Laptop

Microsoft Surface Laptop

Hayat gizemlerle dolu. Two and a Half Men’in son 12 sezonu nasıl geçti? Bir dizüstü bilgisayar yapmak Microsoft’un neden bu kadar zamanını aldı?

Surface Pro ve Surface Book’tan önce, Surface Laptop mükemmel bir buluştu. Çünkü önceki ikisinin aksine, çıkarılabilir bir klavye ve kalem içeren bir tablet değil. Bunun yerine görüntü ve performans olarak Apple’ın MacBook’una rakip olarak karşımıza çıkıyor.

MacBook karşılaştırması burada önemini gösteriyor; çünkü Surface Laptop aynı insanları hedefliyor: Çok fazla yazan, araştıran, bir şeyleri sık sık erteleyen insanlara yöneliyor.

Temelde de sürekli başından bir şeyleri atıp ertelemeye çalışan ama deadline’larla çalışan öğrencileri ve gazetecileri hedefine koyuyor.

Microsoft Surface Laptop

Microsoft Surface Laptop

Ama Surface sizin için taşınabilir ortalama bir çalışma cihazı olamaz.

Her şeyden önce resmen halıyla kalıplanmış durum. Evet, doğru duydunuz. Alcantara dersem yeterince spesifikleştirmiş olurum sanırım.

Ayrıca, yeni Windows10S tarafından desteklenen dünyanın ilk cihazı olarak yalnızca Windows Store’dan indirdiğiniz uygulamaları çalıştırılabiliyor. Tıpkı Chromebook’lar gibi.

1 Aydınlık tarafa bakın

Surface Laptop 13,5 inç 201ppi dokunmatik ekranı, MacBook’un üstün 226ppi ekranıyla uyuşmuyor, 2256×1504 çözünürlüğü metinlerin keskin olmasını ve renklerinse güzel parlak ve doğru olmasını sağlıyor.

2 Maraton koşucusu

Microsoft, bu cihazın 14.5 saatlik video oynatımında gayet başarılı olduğunu iddia ediyor. Bizim testlerimizde ise bu iddiaya pek uzak olmadığını, ekran yarı parlaklığa ayarlandığında 13 saat dayandığını gördük.

3 Güç sizinle

Surface Laptop, performanslı kullanıcılar düşünülerek oluşturulmadığı halde, Intel’in en yeni yedinci nesil Core i5 ve i7 işlemcilerini kullanıyor. Tıpkı yeni MacBook’larda olduğu gibi.

4 Windows’ta alışveriş

Windows 10 S, sizi Windows Store’dan uygulamalar indirirken kısıtlıyor. BT Sports, Instagram ve Fitbit gibi iyi uygulamalar için seçim var, ancak iTunes, Steam ve Photoshop’un tam sürümü yok.

5 Hafıza sorununu unutun

Özellikle zaten bir Google Drive veya Microsoft OneDrive kullanıcısıysanız, Windows 10 S’nin yalnızca uygulamalara yönelik yaklaşımı sayesinde Microsoft Surface’in 128GB, 256GB veya 512GB SSD’sini doldurma konusunda zorlanacaksınız.

Tasarımda son nokta mı?

Surface’in en saçma yönü onun böyle bir tasarıma sahip olması. Ancak ne kadar çok beğendiğine sen bile şaşıracaksın.

■ Apple’ı parlatın

Bu sadeleştirilmiş Microsoft logosu ile MacBook Air’i geçebilir. Aynı metal kaplama, 14.48 mm ve 1,25 kg’lık ağırlık… Bu sayede rahatlıkla taşınabiliyor.

■ Halı hayatı

Trackpad ve klavye çevresi Alcantara adında halı benzeri bir malzeme ile kaplı. Kolay temizlenebilen bu malzemeye otomobillerde de rastlayabilirsiniz.

■ Tuşların başarısı

Tuşlar, hoş ve küçük. Eğer klik sesini seviyorsanız ve çok fazla sözcük yazmanız gerekiyorsa bu bilgisayarla bunu yapmayı daha çok seveceksiniz.

■ Girişler

Giriş açısından yalnızca bir USB3.0 yuvasına, bir Mini DisplayPort’a ve kulaklık soketine sahip; bu da birçok kullanıcı için sıkıntı ortaya çıkartıyor.

Microsoft Surface Laptop ile 24 saat

1 dk MacBook Air’e Microsoft logosu konmuş gibi.

7 dk …ama Alcantra yüzeyi Apple’da bulamazsınız.

15 dk Sırt çantama rahatlıkla girdi ve ağırlığını hissettirmiyor.

40 dk Başarılı klavyesi ile yazı yazmak çok keyifli.

1 saat Port sayısının az olması kullanım zorluğu yaratıyor.

2 saat Bir yıl ücretsiz Office 365’in olması bir diğer artısı.

3 saat Windows 10 S’e temkinli yaklaşmanıza gerek yok.

5 saat …ama bazı uygulamaların yokluğu hissediliyor.

6 saat Netflix’te dizi maratonları yapmak için ekranı ideal.

13 saat Kontrast oranı daha yüksek olsa daha iyi olabilirdi. Ama şart değil.

14 saat Batarya performansı iddia edildiği kadar iyi.

15 saat Kaby Lake işlemci verilen görevi hızlıca yerine getiriyor.

18 saat Windows 10’a yükseltme imkanı da var.

24 saat Pahalı gibi gözükse de her bir kuruşu hak ediyor.

Stuff Görüşü Biraz garip gelebilir ama kullanım açısından benzersiz bir keyif sunuyor.

Halı kaplı estetiğinden Windows 10 S işletim sistemine kadar, Surface’te farklı olan çok şey var. İşlerinizi yaparken kullanabileceğiniz uygulamalar ve Netflix için başarılı bir ekran da bulunuyor. Bunun için bu kadar çok harcamanız gerekip gerekmediğine siz karar vereceksiniz.  @RobLeedham