İnceleme: Sony Xperia X

Sony telefonlar için değişim zamanı… Yıllardır şirketin en iyi telefonlarının etrafı Apple, Samsung, HTC ve LG’nin amiral gemisi modelleriyle sarıldı. Ve şimdi Xperia X, Sony’i bu girdaptan kurtaracağa benziyor. En azından bu yıl için…

sony-xperia-x-akıllı-telefon
Telefon, 2.399 TL tavsiye edilen satış fiyatı ile 15 Haziran’dan itibaren Türkiye’de satışa çıkıyor. Peki bu yüksek fiyatıyla dikkatleri çeken cihaz satın bu paraları saçmaya değer mi, sizin için inceledik…
Genel hatlarıyla Xperia
x-xperia-sony-akıllı-telefon
Sony yıllarca telefonlarını değişik isimlerle tanımlayarak sundu ancak bu telefonlar biraz büyük, hantal yapıdalardı ve çok fazla çıkıntı yer alıyordu. Xperia X de, yine dikdörtgen biçiminde bir yapıya sahip ve 5 inç bir telefona göre yine biraz iri. Ancak giderek yanlardaki çıkıntılar azaltılmış. Bir kez SIM ve mikroSD kartınızı yerleştirdikten sonra kurcalamanıza gerek kalmıyor. Bir de bu modelde cihazın köşeleri yumuşatılmış.
Xperia X’in arka tarafında alüminyum kullanılırken, yan taraflarında plastik kullanılmış. Bu plastikler daha yumuşak hissettiriyor. Samsung Galaxy S7’nin yanına koyduğumuzda biraz tuğlayı andırsa da biz bu telefonu Sony’nin önceki modellerine göre taşıması ve kullanması daha ideal bulduk.
Aslında söyleyecek çok şey yok. Cihazın sağ tarafında güç düğmesiyle birlikte çalışan bir parmak izi okuyucuya sahip oluyorsunuz ve şunu belirtelim ki, bu fonksiyon hatasız ve oldukça hızlı çalışıyor. Biz genelde parmak izi okuyucuların ön ya da arka kısımda olmasını tercih ediyoruz ama belki siz yanda kullanmayı seviyorsunuzdur. Bu tamamen kişisel bir tercih.
Cihazın ön yüzünde üstünde ve altında olmak üzere bir çift hoparlör yer alıyor. Bu da özellikle oyun oynarken çok iyi çünkü ses doğrudan sizi hedef alıyor.
Bu telefonla ilgili bir hayal kırıklığı su geçirmez sertifikasına sahi olmayışı olabilir.
X’in gücü
sony-xperia-x-telefon
Bu cihaz Xperia Z5 Premium gibi 4K canavarı değil. Ancak 5 inç ekranı ve 1080p ekranıyla çok daha akla uygun. Bir de 441p elde ediyorsunuz ve bu sizi mükemmel keskinliğe bir adım daha yaklaştırıyor. Diğer Xperia modellerinde olduğu gibi genel ekran kalitesi güzel ve güneş ışığıyla çok iyi başediyor. Tıpkı Xperia Z5 gibi bu cihazın renkleri de oldukça doğal. Sinir olduğumuz tek şey, kamerayla çekilen fotoğrafların o kadar da doğal olmayışı oldu ancak bunu Ayarlar menüsünden düzenleyebilirsiniz.
Cihazda 2620mAh değiştirilemeyen batarya bulunuyor ve bu size iki gün kullanım sunuyor.
Sony ve Android
sony-xperia-x-ekran
Sony telefonlarda sevdiğimiz şey Android’i ele alış biçimleri. Xperia X’de de bu durum değişmemiş. Cihazda  Android 6.0.1 Marshmallow O kullanılmış ve uygulama sayfalarında eski tarz devam ettirilmiş. Bu sayede LG’den daha iyi görünüyor, Huawei’den daha az garip, HTC’den ise daha temiz duruyor.
Medya İmparatoru
xperia-x-sony-uygulamalar
Sony bir sürü kendine ait uygulama kullanmış. Bunlar arasında fotoğraf, video uygulamaları, PlayStation ve müzik uygulamaları var. Sony bir de kendi aktivite takipçisi yapmış. Dilerseniz bu uygulamaların hepsini silebiliyorsunuz.
Sony Xperia X ölümüne hızlı hissettiriyor. Orta segment telefonlar Asphalt 8 ve Dead Trigger 2 gibi oyunlarda bu kadar yüksek grafikler kullanmıyor ancak Xperia X kullanıyor. Bu oyunların ikisi de bu cihazda çok iyi çalışıyor.
Megapiksel megolomanı
x-1
Xperia X’in kamerası 23 MP sensörler geliyor ve bu piyasadaki en yüksek çözünürlüğü sahip oluşunun bir kanıtı. Sony cihazın 0.6 saniyede odaklandığını belirtiyor. Biz de denemelerimiz sonucu Xperia X’in kamerasının gerçekten hızlı olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.
Cihazın kamerasıyla güneşli hava koşullarında oldukça güzel detaylar alabiliyorsunuz.
Kötü yanlar
x-önkamera-xperia-sony
Bazı klasik Xperia problemleri aynı kalmış. Görüntüler LG G5 ve Samsung Galaxy S7’deki kadar temiz ve berrak görünmüyor. Düşük ışıkta çekim sonuçları da hayal kırıklığı yaratıcı. Xperia X’de optik sabitleyici bulunmuyor.
Peki ya selfie’ler? 
Pek çok akıllı telefonda 5 MP ön kamera bulunuyor ancak Xperia X, otomatik odaklamaya sahip 13 MP ön kameraya sahip. Doğru koşullarda oldukça başarılı selfie’ler çekebilirsiniz.

STUFF GÖRÜŞÜ:

Dünyadaki en iyi, en hızlı ve en iyi kameraya sahip telefon değil. Bazı olumsuz özellikleri olsa da bu Xperia’yı kötü bir telefon yapmaz çünkü değil. Bu yüzden Samsung Galaxy S7 ve LG G% için paranız çıkışmıyorsa bu güzel bir alternatif olacaktır.