iPhone 4S akıllı telefon pazarını nasıl değiştirdi?

Apple’ın 12 Eylül’de gerçekleştirdiği etkinlikte tanıttığı iPhone X gündeme otursa da 10 yıllık iPhone tarihinde iPhone 4S’in yeri çok başkadır. Bunu arkadaş ortamında konuşurken herkesin iPhone 4S’ten çok başarılı bahsetmesinden anlayabilirsiniz. Peki iPhone 4S’i özel kılan neydi?

Apple iPhone 4S

Apple, iPhone 4S’i 4 Kasım 2011 tarihinde düzenlediği etkinlikte tanıtmıştı. Öncesinde çıkan iPhone 4’ten tasarım anlamında farklılaşmayan 4S’te o zamana kadar akıllı telefonlarda görmediğimiz yenilikleri görmüştük. iOS 5 ile iCloud, Siri ile yapay zeka ilk kez telefonlarımıza gelmişti. Bunun dışında 8 MP’lik arka kamera, 1080p video kaydı gibi artırılmış kamera performansıyla tüm dikkati üzerine çekmişti.

iCloud

iCloud ilk olarak Haziran 2011’de tanıtılsa da 4S’in lansmanıyla birlikte kullanıma sunulmuştu. Sadece iPhone kullanıcılarını değil iPad ve Mac kullanan herkesi yakından ilgilendiren bir gelişme olmuştu. Cihazlar arası kablosuz olarak data aktarımı ve paylaşımı sağlayan iCloud ilerleyen dönemde sıklıkla adını duyduğumuz bulut sisteminin ilk versiyonu olarak düşünebiliriz.

Apple iPhone 4S

4S ile birlikte hayatımıza giren Siri ilk başta dalga konusu olsa da yapay zekanın yıldızının parlamasıyla birlikte öne çıktı. Google ve Amazon gibi firmaların yapay zekaya yaptığı yatırımlar Apple’ın Siri ile ne kadar önemli bir işe önderlik sağladığını gösteriyor.

 

iPhone 4S’in başarılı kamerasından başta bahsetmiştik. Bu başarılı kamera kompakt fotoğraf makinesi pazarını doğrudan etkilemeye başladı. The Wall Street Journal’ın 2013 yılında yayınladığı raporda kompakt dijital makine pazarının %42 daraldığını açıklamıştı.

Peki kusuru yok muydu?

iPhone 4S elbette kusursuz bir telefon değildi. Pazara çıkan ilk parti ürünlerde batarya problemleri, telefon görüşmelerinde ses iletmeme gibi sorunlara sahipti. Üretilen diğer partilerde bu problemle karşılaşılmadı.

4S en uzun üretime veya en uzun desteğe sahip iPhone modeli olmasa da akıllarda en çok kalan iPhone modellerinden biri oldu (belkide en fazla). 4S ile birlikte iPhone modellerinde “S” versiyonlarının daha iyi olduğu algısı oluştu.