iPhone 7 / 7 Plus’ı etkili kullanmak için tüyolar

“Arkadaşım Amerika’dan getiriyor” veya “Türkiye’de xxxx liraya satılacakmış” cümlesini bir konuşma içerisinde duyuyorsanız muhtemelen iPhone 7 veya iPhone 7 Plus’tan bahsediliyordur. Yeni iPhone’u ne zaman alırsınız bilemiyoruz ama yeni iPhone’ları etkili kullanabilmeniz için tüyoları şimdiden bir araya getirdik.

Hard reset nasıl yapılır

iphone_7_hard_reset

iPhone kullanıcılarının çok sık karşılaşmadığı problemlerden biri cihazın donmasıdır. Eğer yeni aldığınız iPhone kullanım sırasında donmaya başlarsa problemi hard reset ile genellikle düzeltebilirsiniz. Bunun için ana ekran düğmesine ve telefonun yanında bulunan güç düğmesine aynı anda basmanız ve ekran kapanıp Apple logosu çıkana kadar devam etmeniz gerekli.

Kontrol sizin elinizde

iPhone 7 ve 7 Plus’a eklenen Taptic Engine sayesinde ana ekran düğmesine basarken gösterdiğiniz basınca göre farklı tepkiler veriyor. Hassasiyetini ise 3 seviyeden birine ayarlıyorsunuz. Bunun için Ayarlar > Genel > Ana ekran düğmesi adımlarını takip edip 3 seviyeden birini seçmeniz gerekli.

Kameranızı büyüteç olarak kullanın

iPhone’uzu büyüteç olarak kullanmak isterseniz Ayarlar > Genel > Erişebilirlik adımlarını takip edip Büyüteci açmanız gerekli. Büyüteci devreye sokmak isterseniz ana ekran düğmesine ardarda 3 kez basarsanız büyüteç devreye giriyor.

Kurutmayı unutmayın

iPhone 7 ve 7 Plus’ın artık sudan korkmadığını duymayan kalmamıştır. 1 metre derinliğe kadar 30 dakika su altında çalışan iPhone’u sudan çıkardıktan sonra kurulamanız tavsiye ediliyor. Bir diğer önemli tavsiye ise sudan çıktıktan sonra 5 saat boyunca şarja takmamanız yönünde.

Daha kullanışlı 3D Touch

3D Touch özelliği yeni olmasa bile özellikleri arttı. Kontrol merkezinde artık 3D Touch ile yapacağınız ayar sayısı arttı. Örneğin el fenerinin ışık şiddetini 3D Touch ile ayarlamak mümkün.

Widget’lara özgürlük

Araç Takımı olarak isimlendirilen Widget’ları düzenlemeniz artık mümkün. Ana ekranı sola çektiğinizde açılan Widget’ları en altta bulunan “Düzenle” seçeneği ile sıralarını değiştirebilir, dilediğinizi ekleyebilir/çıkarabilirsiniz. Böylelikle ilginizi çekmeyecek bildirimlerle zaman kaybetmezsiniz.