KIA, CES 2018’de yeni teknolojilerini tanıttı

KIA, CES 2018’de otonom sürüş, bağlanabilirlik ve Eko/Elektrik teknolojilerini tanıtarak mobilitenin geleceğine ışık tutuyor. 2030 yılına kadar ürün gamının tamamını bağlanabilirlik teknolojileriyle donatmayı amaçlayan KIA, 2025 yılına kadar hibrit, elektrikli ve yakıt hücreli olmak üzere 16 elektrikli model sunmayı hedefliyor. 2020 yılında yeni yakıt hücreli modelini tanıtacak olan KIA’nın Niro EV Concept otomobili, 383 km elektrikli menzil sunuyor. 2021 yılına kadar 4. seviye otonom araçlarını satışa sunacak olan KIA, 2017 yılında Kore’de tanıttığı WiBLE adındaki araç paylaşım sistemini, 2018 yılında Avrupa’da uygulamaya koyacak.

KIA Niro EV

Sanal gerçeklik simülatörleri ile gelişmiş otonom sürüş teknolojilerini tanıtan KIA ayrıca, V2X ile otomobillerin trafikteki diğer araçlarla nasıl iletişim kurabileceğini de deneyimleme fırsatı sunuyor. 2019 yılı itibariyle otonom sürüş teknolojilerine yönelik kapsamlı bir test filosu başlatmayı planlayan KIA, 2021 yılı itibariyle pilot bölgelerde başlamak üzere 4. seviye otonom sürüş özelliğine sahip araçları ticarileştirmeyi hedefliyor. KIA, 2020 yılında satışa sunmayı planladığı yakıt hücreli (FCEV) araç da dahil olmak üzere, 2025 yılına kadar 16 elektrikli aracı kullanıcılarla buluşturmayı hedefliyor. KIA, söz konusu stratejinin bir aşaması olarak CES 2018’de Niro EV Concept’i sergiliyor. Modern SUV tasarımıyla yüksek verimlilik seviyesine sahip gelişmiş bataryalı ve elektromotorlu teknik yapıyı harmanlayan Niro EV Concept, markanın elektrikli araç yolculuğunun bir sonraki adımını temsil ediyor.

HMI Cockpit

KIA, CES 2018’de en yeni HMI (İnsan Makine Arayüzü) teknolojiler, otonom sürüş teknolojileri ve dünyanın ilk araç içi 5G bağlantı teknolojisini de sergiliyor. Tüm bu teknolojiler KIA’nın gelecekteki araçlarına uyarlanabilecek yenilikleri gözler önüne seriyor. KIA “Otonom Sürüş ve Ötesi” vizyonu çerçevesindeki yenilikleri, ziyaretçilerine standındaki farklı interaktif kokpitler üzerinden deneyimletiyor.

5G Cockpit

İkinci kokpit, Las Vegas ile Seul arasında gerçek zamanlı bir bağlantı kuran dünyanın ilk araç içi 5G bağlantısını sergileyerek; Niro EV Concept’teki ön ve arka koltuk yolcularına yönelik, bağımsız sesli komut teknolojisini deneyimletme imkanı sunuyor. Sistem, araç içerisindeki her bir yolcunun diğer yolcuyu rahatsız etmeden kendi müziğini dinleme imkanı sağlıyor. KIA, son olarak sanal gerçeklik teknolojisi üzerinden otonom sürüş destek sistemlerini de tanıtıyor. Ziyaretçiler sanal gerçeklik gözlüklerini kullanarak, bir dizi otonom sürüş destek sistemini deneyimleyebiliyor.