Kuş kadar drone DJI Spark ile 24 saat

Küçük ama son derece başarılı bir drone olan DJI Spark, avucunuza sığabiliyor ve jestlerle de kontrol edilebiliyor.

DJI Spark ile 24 saat

DJI Spark ile 24 saat

Çoğumuz için, drone’lar hala 1980’lerdeki kameralara benziyor – ancak başkaları onlardan sorumlu olduğu müddetçe harika araçlar. Sadece biraz emek istiyor. İlk olarak ödeme yapmanız, sonrasında yanınızda taşımanız, daha sonra ise uçurmak için uygun bir yer bulmanız gerekiyor. En sonundaysa göz korkutan kumandaları sebebiyle biraz utandırıcı da olsa ağaç odaklı kazalar devreye giriyor.

Ancak DJI Spark diğerlerinden farklı. Kumanda seçeneği opsiyonel olarak sunuluyor. Bu drone’u akıllı telefonunuza yapacağınız küçük dokunuşlarla ya da otomatik uçuş modu sayesinde elinizi hareket ettirerek kullanabilirsiniz.

Sadece bunlar bile Spark’ın eğlence sunması için yeterli ama bunun yanında en güzel yanlarından biri de minicik olması. Kompakt kamerası bulunan drone, iki yönlü gimbal sunuyor ve 1080p video çekimini destekliyor.

DJI Spark belki de mükemmel (ya da ucuz) bir drone olmayabilir ama bu yıl en çok eğlendiğimiz cihazlardan biri oldu.

1 Kıymetli minik

Spark’ın neler yapabildiğini merak ediyorsanız şaşırılacak derecede küçük ve hafif olduğunu söyleyebiliriz. Mini drone’lar yeni değil ama bu en kapsamlılarından. 300 gram ağırlığındaki Spark, Mavic Pro’nun yarısı kadar. Parrot Bebop 2’den ise 200 gram daha hafif.

2 Sosyal gözler

Başarılı bir görüntüleme sistemi sunan Spark’ın ana kamerası 12 MP 1080p. İki yönlü gimbal’ı bulunan kamera odak gibi konularda sorun yaşamıyor ve otomatik geri dönüş özelliği de bu aşamada kameraya son derece yardımcı oluyor.

3 Hayat çok kısa

4K özelliği olmasa da Spark’ın 1080p videosu YouTube paylaşımları için başarılı sonuçlar veriyor. 10-15 dakikalık batarya ömrü olan drone’u daha uzun süre kullanmak istiyorsanız yanınızda biraz daha batarya taşımalısınız. Bunun için de 70 dolar ödemeniz gerekiyor.

4 Jedi hissi

Bu drone’un bilim kurgu yönü ise Gesture modu. Böylelikle Spark’ı elinizle kontrol edip çekim yapabiliyorsunuz. Evet, akıllı telefon ya da kumandaya ihtiyaç duymadan sadece ellerinizle. İşe yaradığı zamanlarda kesinlikle eğlenceli oluyor ancak başarı oranı çok yüksek değil.

5 Yukarı, daha yukarı

Spark’ın4 adet hızlı çekim modu bulunuyor. Rocket modunda drone dikey olarak uçuyor ve kamera bu esnada yere bakıyor. Dronie modunda düz ilerlerken aynı anda 100 metrelik bir selfie çubuğu gibi yükseliyor. Circle ve Helix’te ise etrafınızda uçuyor.

Gerçek parlak Spark

Bu minik drone size kamera kaydı dışında birkaç numarasını daha sergilemekten çekinmiyor

■ Telefonu tut

DJI Spark ile 24 saat

DJI Spark ile 24 saat

Bu drone’u kontrol etmek için hantal bir kumandaya ihtiyacınız yok. Telefonunuza uygulamayı indirmeniz yeterli. Hiçbir zaman bu kadar kolay olamamıştı.

■ Kolayca sıvış

DJI Spark ile 24 saat

DJI Spark ile 24 saat

TapFly modunda telefon ekranınızda dokunduğunuz yere drone’u yollayabilirsiniz. Drone sensörleri kullanarak talimatlarınızı takip ediyor.

■ Takip

Mavic Pro gibi Spark’ta da Active Track modu bulunuyor. Böylelikle takip edilecek objeyi belirliyorsunuz ve drone da bu objenin her hareketini kayıt altında tutuyor.

■ Takip kaydı

Daha dinamik bir çekim istiyorsanız Active Track modu ile objeyi çekerken perspektifi değiştirip daireler çizmeniz de mümkün.

DJI Spark  ile 24 saat…

1 dk Küçük boyutları sayesinde minik bir çantaya bile sığıyor

2 dk 300 gram ağırlıyla kendini unutturuyor

30 dk Yerden yükselişi çok havalı

40 dk 12 MP kamerası selfie’ler için ideal

50 dk Jest kontrolü güzel olsa da verimli değil

55 dk Batarya erken veda etti

1 saat Spark’ı uçurmak ve kontrol etmek çok kolay

4 saat Akıllı telefonla rahatlıkla kontrol edebiliyorsunuz

6 saat Sensörlere çok güvenmeyin

14 saat Kendimi Steven Spielberg gibi hissediyorum

15 saat Bisikletçi arkadaşımı takip edebildim

18 saat Ortaya çıkan sonuçlar çok başarılı

20 saat Ama 4K video olsa fena olmazdı

24 saat Spark kesinlikle favori drone modellerimizden

STUFF GÖRÜŞÜ ★★★★★ Teknolojik cihaz cennetinden yükselen DJI Spark, yeni başlayanlar için mükemmel

Spark otomatik modları ve serbest kullanım gibi bazı yönleriyle bizim favori kompakt kamera sistemlerimize eş değer. Ancak hareketlerini konuşturmak isteyenler için yeterince manuel mod bulunmuyor. Bu minik drone bulduğu doğru dengesi ve başarılı kamerasıyla bizim favorilerimiz arasına girdi.  @markydwilson

Teknik özellikler

  • Maks hız 50 km/s
  • Maks. uçuş yüksekliği 4km
  • Kamera 12MP 1/2.3in CMOS
  • Video 1920×1080 @ 30fps
  • Özellikler 2-yönlü gimbal, Wi-Fi, GPS
  • Batarya ömrü 15 dakika
  • Ölçüler 143x143x55 mm, 300 gram