LG’den yapay zekaya ve yeni işlemciye sahip OLED ve SUPER UHD televizyonlar

LG, CES 2018’de tanıttığı ThinQ yapay zeka teknolojisi ve gelişmiş görüntü işlemcisi Alpha ile geliştirilmiş OLED ve SUPER UHD televizyonlarını tanıttı. ThinQ, şirketin kendisine ait olan akıllı platformundan yararlanarak yüzlerce ses komutunun kullanıcılar tarafından sistem üzerinde tanımlanmasına imkan tanıyor. Platformdan diğer yapay zeka servisleri de faydalanabilecek.

LG ThinQ

Kullanıcılar, LG’nin yapay zeka özelliği sayesinde gelişmiş ses asistanı teknolojisinden doğrudan uzaktan kumanda ile konuşarak faydalanabiliyorlar. LG’nin ThinQ TV’leri ayrıca; robotik elektrikli süpürgeler, klima, hava temizleyicileri, akıllı ışıklar, akıllı hoparlörler gibi Wi-Fi veya Bluetooth üzerinden TV’ye bağlanabilen akıllı ev ürünlerine erişim sağlayan “akıllı ev merkezi” görevini de görüyor.

LG Alpha 9

Alpha 9 gelişmiş görüntü işlemcisi ise markanın OLED TV’lerinde yer alacak. Tüketiciler yeni işlemcinin de katkılarıyla yüksek görüntü kalitesine erişecekler. LG Nano Cell SUPER UHD TV’ler ise daha derin siyah, çarpıcı renkler ve canlı görüntüler için nüanslı gölge ayrıntıları sağlamak için “Full-Array Local Dimming” (FALD) arka plan aydınlatması kullanıyor.

LG’nin 2018 model OLED ve SUPER UHD TV’leri, Dolby Vision’ın görüntüleme deneyiminden HDR10 ve HLG (Hybrid Log-Gamma)’ya kadar gelişmiş HDR format desteğine ek olarak bu sene Technicolor’a ait Advanced HDR desteğini de ekliyor. TV’ler, LG’nin tescilli algoritması “Enhanced Dynamic Tone” haritalandırma tekniğini kullanarak HDR görüntülerini çerçeveye göre dinamik olarak aktarıyor. 2018 OLED ve SUPER UHD TV’ler, mümkün olan en iyi görsel ve işitsel deneyim için Dolby Atmos nesne tabanlı surround ses desteği ile birlikte geliyor.