MediaTek, CES 2018’de yapay zeka yeniliklerini sergiledi

İşlemci üreticisi MediaTek, NeuroPilot AI yapay zeka sınır bilişim (edge computing) platformunu CES 2018 fuarında tanıttı.

NeuroPilot Mediatek

APU (Artificial Intelligence Processing Unit) olarak isimlendirilen yapay zeka özellikli bir işlemci ve NeuroPilot yazılım geliştirme kiti (SDK) sayesinde MediaTek, dünya çapında 1,5 milyar tüketici ürününe güç veren teknolojik ürün portföyüne yapay zeka gücü kazandıracak. Bu tüketici ürünleri arasında akıllı telefonların yanı sıra, akıllı evler, otomobiller ve her gün kullanılan diğer elektronik cihazlar da yer alıyor.

Endüstrinin önde gelen cihaz üreticilerinin düşük enerji tüketim, yüksek verimlilik ve çip üzerinde sistem entegrasyonuna odaklandığı bir dünyada, MediaTek yapay zeka gücüyle öne çıkmayı hedefliyor. MediaTek teknolojisinin bugün sağladığı yapay zeka çözümleri, Amazon Echo, Android O DTV, Belkin Wemo Smart Plug, MediaTek Whole Home Coverage Router (MT7622 + MT7615x(n)) gibi sistemlerde kullanılıyor. MediaTek teknolojisi kullanılan Sony Android TV, Dolby Vision ve 4K HDR akıllı TV’ler, yapay zeka özelliği sayesinde, Netflix ve Amazon üzerinde sesli arama gerçekleştirebiliyor.