Netflix’ten maraton akımı: Binge Race

Bir diziyi baştan sona izleyen ilk kişi olmak için Netflix kullanıcıları arasında Binge Race isimli dizi maratonu yarışı başladı.

Netflix’in sağladığı istenilen zamanda dizi izleme alışkanlığı kullanıcılar arasında Binge Race isimli yeni ve eğlenceli bir dizi maratonu yarışının başlamasına yol açtı. Türkiye’deki Netflix kullanıcıları da bu yarışa katıldı. Yani Netflix üyelerinin bir diziyi baştan sona izleyen ilk kişi olmak için, dizinin sezon bölümlerini yayınlandığı günden itibaren 24 saatte art arda seyretme yarışı.

Dünya genelinde şimdiye dek 8.4 milyon Netflix üyesi dizi maratonu yarışı yaptı. Üstelik dizileri bu şekilde izleyenlerin sayısı sürekli artıyor. 2013 – 2016 yılları arasında, ‘dizi alemi’ yapanların, yani dizi ekrana gelir gelmez 24 saatte tüm bölümleri hatmedenlerin oranı 20 kattan fazla artış gösterdi.

Netflix’ten maraton yarışı: Binge Race

Türkler hangi dizileri “en hızlı” tüketti?

Türkiye’de kullanıcılar tarafından dizi maratonu yarışı halinde en fazla izlenen dizi Marvel’s The Defenders oldu. Onu Santa Clarita Diet ve Friends from College gibi diziler takip etti. Türkiye’deki Netflix kullanıcılarının 24 saatlik dizi maratonuyla tüm bölümlerini izledikleri ilk 20 yapımın sıralaması ise şöyle:

 1. Marvel’s The Defenders
 2. Santa Clarita Diet
 3. Friends from College
 4. Atypical
 5. Gilmore Girls: A Year in the Life
 6. The Seven Deadly Sins
 7. GLOW
 8. The OA
 9. You Me Her
 10. Marvel’s Iron Fist
 11. Dear White People
 12. Black Mirror
 13. Chewing Gum
 14. The Ranch
 15. Flaked
 16. Frontier
 17. The Mist
 18. Wet Hot American Summer: 10 Years Later
 19. The Standups
 20. Lovesick

Binge Race’te birincilik hangi ülkenin?

Netflix’ten maraton yarışı: Binge Race

Dünyanın dört bir yanındaki Netflix kullanıcıları Binge Race’e katılırken, Türkler bu yarışta ilk 20’de yer almadı. Bu müsabakanın galibi Kanadalılar oldu. Peki Kanadalıların 24 saatte bitirdikleri dizi hangisiydi dersiniz? Kanada yapımı Netflix orijinal dizisi Trailer Park Boys. En çok ‘bir günde bir dizi’ izleyen 20 ülkeye gelince:

 1. Kanada
 2. Amerika
 3. Danimarka
 4. Finlandiya
 5. Norveç
 6. Almanya
 7. Meksika
 8. Avustralya
 9. İsveç
 10. Brezilya
 11. İrlanda
 12. İngiltere
 13. Fransa
 14. Yeni Zelanda
 15. Peru
 16. Hollanda
 17. Şili
 18. Portekiz
 19. İtalya
 20. Birleşik Arap Emirlikleri

Dünya çapında seyircileri 24 saat boyunca ekrana kilitleyen dizilerin türleri, formatları, uzunlukları ise çeşitlilik gösteriyor. Master of None, GLOW ve Dear White People gibi 30 dakikalık komediler de var aralarında, Stranger Things, House of Cards ve Orange is the New Black gibi gerilimi yüksek yapımlar veya The Seven Deadly Sins gibi animeler de. Ancak tüm bu prodüksiyonların arasında dünya genelinde seyircilerin en çok ilk günde baştan sona izledikleri dizi Gilmore Girls: A Year in the Life oldu. Dünyada 24 saatte tüm bölümleri seyredilen ilk 20 dizi ise şöyle:

 1. Gilmore Girls: A Year in the Life
 2. Fuller House
 3. Marvel’s The Defenders
 4. The Seven Deadly Sins
 5. The Ranch
 6. Santa Clarita Diet
 7. Trailer Park Boys
 8. F is for Family
 9. Orange is the New Black
 10. Stranger Things
 11. Friends From College
 12. Aytpical
 13. Grace and Frankie
 14. Wet Hot American Summer
 15. Unbreakable Kimmy Schmidt
 16. House of Cards
 17. Love
 18. GLOW
 19. Chewing Gum
 20. Master of None