Nokia E6

839 TL | nokia.com.tr
Buyurun, elinizin altında hem ekranına dokunup hem de QWERTY klavyesinden yazı yazabileceğiniz baska bir cihaz daha.

Son zamanlarda bu türün örneklerini görmeye başladık, bakalım Symbian^3 ile nasıl oluyormuş? Oğuzhan Öztürk, “ben yazarım” dedi.
E6, daha ilk bakıştan kendisinin Nokia markalı olduğunu belli ediyor. Çok büyük boyutlara sahip değil, ancak buna rağmen biraz ağır olduğunu söyleyelim. Tabii bu ağırlığa kötü bakmamak lazım, neticede bir bakıma ürün kendisinin kaliteli olduğunu da hissettiriyor.

Tamam, belki siz ağırlık sevmiyor olabilirsiniz ancak cihaz satın alırken buna dikkat eden kullanıcılar da mevcut. Tam boy QWERTY klavyesinin yanı sıra 2,46 inçlik kapasitif dokunmatik ekranı var. Çoklu dokunmatik hareketleri destekleyen E6’nın ekranı Gorilla cam panelden oluşuyor, yani sağlam. Ekran çözünürlüğü 640×480 piksel, renkler hoş görünüyor. Klavyede yazı yazması
ise pek rahat değil. Tuşlar gereğinden fazla yuvarlatılmış ve yanlıs tuşlara basabiliyorsunuz. Ayrıca E6’nın boyutlarından ötürü de klavye tuşları birbirine çok yakın duruyor. Pek konforlu degil. Ciddi bir görünüme sahip olan E6’nın arka arka tarafında 8MP’lik sabit odaklı, çift LED flaslı bir kamera bulunuyor. Fotograf kalitesini pek etkileyici bulmadık, ancak 720p video çekiyor. Eğer bu sizin için çok çok önemli bir unsur değilse, E6’nın kamerası problem yaratmayacaktır. Aynı zamanda görüntülü görüsmeler için ön tarafında ikincil kamerası mevcut.

Üzerinde Symbian Anna isletim sistemi var. Baktıgımız vakit önceki sürüm Symbian^3 ile arasında pek bir fark göremiyoruz. İlk göze çarpan şey uygulama ikonları degişmiş oldugu. Bunun yanında yeni bir Web tarayıcısı görüyoruz.

Doğrusunu isterseniz işletim sistemi, diger akranlarının yanında daha yavaş kalıyor. Kimi zaman ufak bir işlem yaparken dahi birkaç saniyelik beklemelere maruz kalabiliyorsunuz. Nokia bunu neden yaptı, diye düşünüyoruz. Symbian^3’ün yarattığı etkiyi tazelemek için mi?

Alternatif olarak…

Samsung Galaxy Pro B7510 ★★★★✩
599 TL | samsung.com.tr
2,8 inç dokunmatik kapasitif dokunmatik
ekrana sahip. Android 2.2 işletim sistemli
B7510’un 800MHz islemcisi oldukça hızlı.
İşletim sisteminin hızlı olmasının yanı sıra,
klavyesini kullanmak da oldukça rahat.

İlgili Yazılar