Oculus’un yeni VR gözlüğü Oculus Go tanıtıldı

Oculus, mobil cihaz temelli Gear VR ile üst sınıf Oculus Rift arasındaki boşluğu dolduracak Oculus Go modelinin tanıtımını gerçekleştirdi. 199 dolar olarak açıklanan fiyatı ile 129 dolara satılan Samsung Gear VR’dan biraz daha pahalı olan bu cihaz 499 dolarlık Oculus Rift’e göre oldukça ucuz.

Oculus Go

Telefon veya bilgisayara ihtiyaç duymadan kolayca sanal gerçekliğe geçiş yapmak isteyenleri hedefleyen bu ürün Mark Zuckerberg’in Oculus Connect’te söylediği VR kullanarak bir milyar kişiye ulaşma hedefi için önemli görev üstleniyor.

2018 yılında tüketicilerle buluşacak olan cihazın öne çıkan özellikleri arasında 2560 x 1440 WQHD çözünürlüklü, LCD ekran ve entegre ortamsal ses deneyimi bulunuyor.Bu sayede ses sürücüleri doğrudan sanal gerçeklik başlığına entegre ediliyor.

Oculus yöneticisi Hugo Barra’nın verdiği bilgiye göre Gear VR için geliştirilen uygulamalar Oculus Go ile de uyumlu olacak. Cihaz ayrıca Gear VR’ın uzaktan kumandasına benzer bir kumanda ile gelecek. Bu sayede geliştiriciler Oculus Go ve Gear VR için aynı anda uygulama geliştirebilecek.