Samsung Galaxy S II

Galaxy S ile yarattığı etkiyi sürdürmeye kararlı olan Samsung’un ikinci modeldeki yenilikleri çift çekirdekli işlemcisiyle sınırlanmayacak kadar zengin. Super AMOLED Plus teknolojisi keskin, parlak ve canlı bir görüntü sunuyor. Video seyretmek kadar telefonu gündelik işler için kullanabilirsiniz. Görüntüsü kadar güzel olan bir yanı da,
görüş açısının geniş olması. Buna karşın 480 x 800 piksel çözünürlüğü, daha ufak ekranlı iPhone’un 640×960 piksel çözünürlüğü yanında düşük kalıyor.

Çift çekirdekli 1,2 GHz hızındaki işlemcisi uygulama yüklemesinde dahi zorlanmıyor. 800 MHz ve altı telefonlarla karşılastırdığımızda arayüz ciddi bir şekilde akıcı. Videolarda zaten zorlanmayan Android, artık rahatlıkla portatif bir oyun konsolu olarak da hizmet verebilir durumda. İlk bakısta 4,27 inçlik dev ekranı dikkat çekiyor. Boyutları büyümesine karşın, yalnızca 116 gram ağırlığında ve 8,49 mm inceliginde. Plastik dıs yapı ciddi bir sağlamlık hissi vermese de, hafifliği ve inceligi takdire sayan. Metal dıs çerçeve bizce pek sık durmuyor ama ekranla arasında büyük boşluk bulunmamasını beğendik.

Telefonu açtığınızda karsınıza gelen TouchWiz 4.0 arayüzü, iPhone’u andıran yapısından sıyrılarak adeta karakter
kazanmış. Ekrana çift parmakla dokunduğunuzda, jiroskop yardımıyla öne ya da arkaya eğerek zum yapabilmeniz etkileyici olmuş. Cihaz dokunuslara karsı son derece duyarlı ve bu jestlere alıstığınızda kullanması da keyifli hâle geliyor.

Yeni Galaxy S, multimedya konusunda ciddi. Arka yüzde otomatik odaklamalı, led flaslı 8 MP çözünürlükte bir kameraya ek olarak, ön yüzde de 2 MP’lik kamerası bulunuyor. 1080p çekim yapan arka kameranın takılma olmadan çekim yapabiliyor. Video ve fotograf kalitesi tatmin edici.

Müzik dosyaları için 5.1 sanal çevresel ses desteği, ekolayzır, akıllı çalma listeleri bulunmasının yanı sıra, RDS destekli FM radyosu da mevcut. AllShare özelligi ile DLNA destekli cihazlara telefondan medya gönderebilmenizi sağlarken, Kies Air uygulaması da içerikleri de Wi-Fi üzerinden aktarabiliyor ve telefonu PC’den yönetmeyi sağlıyor.

İlgili Yazılar