Samsung’tan dünyanın ilk 8K Yapay Zeka teknolojisi

Samsung Electronics, The Wall modeli için CES 2018 fuarı öncesinde gerçekleştirdiği etkinlikte yeni 85-inç 8K QLED TV modelinde uygulamaya başladığı dünyanın ilk 8K Yapay Zeka teknolojisini tanıttı. Makine öğrenimine dayalı olan yapay zekâ teknolojisi, içeriği analiz ederek düşük çözünürlüklü görüntüleri otomatik olarak 8K resim kalitesine yükseltiyor.

8K Yapay Zeka Teknolojisi Samsung

Samsung’un 8K Yapay Zeka teknolojisi sayesinde televizyonlar,tüketicilerin herhangi bir filmi veya TV programını orijinal çözünürlükten veya yayından bağımsız olarak 8K çözünürlükte izlemesi mümkün hale getiriyor.

8K Yapay Zeka teknolojisi aşağıdaki üç özelliğin desteklenmesine yardımcı oluyor:

  • İlk olarak, Yapay Zeka teknolojisine dayalı QLED TV düşük çözünürlüklü içeriği yüksek çözünürlüğe dönüştürmeden önce milyonlarca görüntüyü analiz eden bir veritabanını kullanıyor. QLED TV’nin bu özelliği, düşük çözünürlüklü kaynaktan görüntü geldiğinde en uygun filtreyi seçerek kaynağı yüksek kaliteli görüntü kaynağına dönüştürüyor.
  • Kullanılan teknoloji, görüntü işleme sürecini 64 kat iyileştirerek, doğal resimlerin tonlamasından taviz vermeden yüksek çözünürlükte sunulmasına yardımcı oluyor. Örneğin, bir gün doğumu görüntüsü söz konusu olduğunda cihaz görüntüyü izleyiciye çok incelikli, eklemesiz bir tonlamayla sunuyor.
  • Son olarak, yeni QLED TV kaynaktaki görüntü kalitesi elementlerini (siyah / aşırı ışık / parlaklık) sahne bazında kategorize ederek daha zengin ve detaylı zıtlığa sahip resimler oluşturuyor. Bu özellik sayesinde bir metnin kenarları daha keskin bir şekilde işlenirken bir ay ışığı görüntüsünde arka plan bulanıklaşmadan net olarak işleniyor.

8K Yapay Zeka Teknolojisi Samsung

Ayrıca, Samsung’un yapay zekâ teknolojisi kullanıcının ayarlarda bir değişiklik yapmasını gerektirmeden, televizyonun sesinin belli sahnelerde uygun şekilde, otomatik olarak optimize edilmesini sağlıyor.

Yapay zeka teknolojisine sahip Samsung 8K QLED TV öncelikle 65-inç üstü ekran modelleri olmak üzere 2018 yılının ikinci yarısında piyasaya sürülecek.