Sony Xperia XZ Premium ile iki hafta

Sony son amiral gemisinde amiral gemisi menüsünde olan bütün özellikleri sundu. Andrew Williams bu canavarla iki hafta geçirdi.

Sony Xperia XZ Premium

Sony Xperia XZ Premium

1. GÜN

Gittiğiniz bir restoranda menüde yer alan her şeyi bir anda yemek ister misiniz? Kebabın yanında balık yemek pek iç açıcı olmasa da Sony bizden farklı düşünüyor. Sony son amiral gemisi telefonu Xperia XZ Premium’da akıllı telefon menüsünde olması gereken ne varsa hepsini koymuş.

4K HDR ekran, akıllı telefonlarda alınabilen en hızlı işlemcilerden biri, 64 GB dahili hafıza, 19 MP arka kamera menüde olan her şeyin bu telefonda olduğunun göstergesi.Üstelik bu kadar özelliği Samsung Galaxy S8’den daha uygun fiyata sunmayı başarıyor.

XZ Premium rekabtte birçok konuda ön plana çıkmaya çalışıyor. Tasarım da bunlardan bir tanesi. Kıvrımlı tasarım unsurları kullanılsa da Sony’nin imzası niteliğindeki keskin çizgiler XZ Premium’da da yer alıyor.

Tasarım anlamında rakipleri Galaxy S8 ve LG G6 daha ufak kasayı daha geniş ekran sığdırmayı başarmış. Sony ise daha farklı bir tasarım anlayışı ile devam ediyor. Bunu telefonun yan tarafında bulunan parmak izi okuyucusundn da anlamak mümkün.

 

Sony Xperia XZ Premium

Sony Xperia XZ Premium

2. GÜN

4K çözünürlüğe sahip ekranı sayesinde sanal gerçekliği denemek çok keyifli. GUNDream VR uygulamaları olan Coastiality ve The Lost Future ile sanal gerçekliği deneyimledik.4K çözünürlük sayesinde diğer akıllı telefonlardaki deneyimlerimizden çok daha farklı bir deneyim elde ettik. Bunda Sony’nin inç başına düşen piksel sayısı 807ppi’ın önemi yüksek. Bu sayede ekrana ne kadar yakından bakarsanız bakın piksellerin arasını görmüyorsunuz.

XZ Premium akıllı telefonlar arasında ilk HDR desteği sunan cihazlardan bir tanesi. HDR’nin kalitesi Sony’nin başarılı LCD ekranı ile birleşince çok başarılı sonuçlar ortaya çıkıyor. Mobil telefonda böyle bir görüntü deneyimini daha önce yaşamamıştık.

4. GÜN

Sony Xperia XZ Premium

Sony Xperia XZ Premium

Android 7.1.1 işletim sistemiyle gelen XZ Premium’un üzerinde Sony’nin kendi arayüzü bulunuyor. Aynı zamanda Sony’ye ait video, müzik, PlayStation uygulamaları da yer alıyor. Sony, Google’ın uygulamalarını koruduğu için çok farklı bir deneyim yaşatmıyor.

8. GÜN

Sony Xperia XZ Premium

Sony Xperia XZ Premium

Sony’nin en iddialı olduğu konu ise 19 MP’lik arka kamerası. f/1.23 lens açıklığına sahip olan kamera birçok kompakt makine kadar performans sunarken megapiksel anlamında Galaxy S8’in üstünde konumlanıyor. Peki sonuçlar nasıl?

Güneşli havada kamerayı kullandığımızda elde ettiğimiz görüntüler başarılı. Sony’nin fotoğrafı işlemek için kullandığı yazılım ise çok başarılı değil. İşlediği fotoğraflarda bazı hatalar ortaya çıkıyor.

Fotoğrafı bir yana bırakıp video moduna geçtiğimizde ise durum tamamen değişiyor. Ultra slow motion özelliği sayesinde kullanıcılar 960fps hızında videolar çekebiliyor. Bu hız normal yaşam hızımının 40’ta 1 oranında azalmış hali olarak düşünülebilir. Video sırasında çektiğiniz görüntülerin bütün detaylarını görüntüleyebiliyorsunuz. Diğer rakip telefonlardan ayrıldığı en önemli nokta kesinlikle video performansı.

14. GÜN

 

XZ Premium’un hızlı olmasını beklemeniz gayet doğal. Üzerindeki Snapdragon 835 işlemcisi ve 4 GB DDR4 RAM ile yeterli performans sunuyor. Benchmark skoru konusunda size bilgi vermek isterdik ama Sony ilgili uygulamayı engellediği için bunu gerçekleştiremedik.

Stuff Görüşü

Birçok konuda çok iyi olsa da tasarım ve kamerası en iyi olmasını engelliyor.

Teknik özellikler

Ekran 5.5 inç 3840×2160 LCD

İşlemci Snapdragon 835 octa-core @ 2.45GHz

OS Android 7.1

Kameralar 19MP arka, 13MP ön

RAM 4GB

Hafıza 64GB, microSD ile genişletilebilir

Batarya 3230mAh

Ölçüler 156x 77×7.9 mm, 195 gram