Uçan kaykayı herkes biliyor, peki ya çıkış hikayesini?

Geleceğe Dönüş 2 filminin görsel efekt yönetmeni John Bell, 1988 yılında hayal ettiği 2015 yılını ve Hoverboard’un ortaya çıkışını Stuff UK editörlerine anlattı.

Film sektörüne girişim Geleceğe Dönüş serisinden önceye dayanıyor. Fakat bu film yeni deneyimler kazanmamı sağladı. Filme başlarken 30 yıl sonrasını hayal ediyorduk ve bu hayalin içerisinde ‘Hoverboard’ denilen bir şey vardı.

Bana “30 yıl sonrasına gidiyoruz ve orada Hoverboard adında bir şey var” dediler. Hill Valley’nin nasıl bir yer olabileceğini ve uçan kaykayın nasıl bir şey olabileceğini düşünmeye başladım.

Çalışmalar sırasında en çok zorlandığımız konular tasarım ve renk oldu. Çünkü geleceği tasarladığımız için güncel zamandan farklı şeyler kullanmamız gerekiyordu. Sonuçta ‘geleceği tasarlıyorsunuz’.

Hoverboard, filmde yaklaşık 90 saniye gözükmesine rağmen insanları büyülemişti. Tüm teknolojik gelişmelere rağmen halen gerçek anlamda Hoverboard’a sahip olamamız bu büyünün artmasına neden oluyor.

back-to-the-future-ii-still-2

Hoverboard’u tasarlarken 1980’lerin skateboard kültüründen yararlandık. O yıllarda skateboard  yapanlar sticker ve boyalarla kendi kaykaylarını kişiselleştiriyordu. Biz buna ayrıca jetler gibi ‘küçük’ detaylar ekledik. Jetlerin dışında eklediğimiz bazı parçalar için elektrik süpürgesinden yararlandık. Tasarımı ortaya çıkarırken sörf tahtalarından da yararlandık fakat bunların boyutu hayalimizdeki Hoverboard için çok büyüktü. Biz de skateboard ile surf tahtası arasında bir boyutta Hoverboard yarattık.

back-to-the-future-ii-still-1

Hatırlarsanız Marty, küçük kızın renkli hoverboard’unu alıyordu. Bu sahne onu kovalayanların hoverboard’ları ile büyük tezat oluşturuyordu.