Yandan çarklı değil ‘sıkmalı’: HTC U11+

HTC ‘kenarları sıkılabilen’ benzersiz modelini 2018 için şıklaştırdı. Geçtiğimiz yılın U11’iyle, Google’ın Pixel 2 için istediği sıkılabilir kenarları ekleyerek oyunda öne çıktı. Üstelik tek numarası bu değil; müthiş ekran tasarımı ve fevkalade kamerası da cabası. U11+’ın yükseltilmiş ve gözden geçirilmiş 2018 sürümü, çocukların deli olacağı 18:9 ekran oranıyla tamamlanıyor. U11’i 2017’nin en muhteşem telefonlarından biri yapan likit cam tasarımı olduğu gibi kalmış. HTC’nin ekranının arkasını farklı renk katmanlarıyla donatması, ışığa tuttuğunuzda güzel yansımalar elde etmenizi sağlıyor. iPhone 8’in klasik camına göre çok daha etkileyici ve Samsung Galaxy S8’in yanar döner havasıyla rekabet ediyor.

Peki, eski modelin sadece daha geniş ekranlısı mı? Hayır. Kapağın altında da değişiklikler var tabi. 18:9 ekran U11’e göre daha ince kenarlara sahip. Bu da cihazı çok daha modern gösteriyor. HTC LCD’e takılı kalmış durumda, yani OLED rakiplerinin kontrast ve renk keskinliğini karşılayamıyor ancak görüntüler hala yeterince kaliteli. Snapdragon 835 artık yavaştan miladını dolduruyor olabilir ancak U11+ yine de çok hızlı bir telefon. Uygulamalar çabucak yükleniyor ve Android ana ekranında göz gezdirmek çok keyifli. 6 GB’lık RAM uygulamalarda gezinmeyi ve ikiye bölünmüş ekranda farklı şeyleri çalıştırmayı başarıyor.

En önemli yeniliklerden biri 3000’den 3930mAh’a yükseltilen batarya. Bu da U11+’ın bütün bir gün boyunca dayanmasını sağlıyor. Batarya konusunda zorlayıcı uygulamalar ve oyunlardan uzak durursanız, bu zamanı ikiye bile katlayabilirsiniz. USB-C hızlı şarj özelliği çabucak doldurmanızı da sağlıyor.

HTC’nin sıkılabilir kenarları Google’ın Active Edge kenarlarına kıyasla daha esnek. Selfie çekmek, herhangi bir uygulamayı başlatmak ya da Google Asistan’ı uyandırmak için sıkın. Uygulamaların ve kısa yolların yeni kaydırma çubuğu Edge Launcher, garip parmak esnetme hareketinin de önüne geçiyor.

HTC daha uzun bir ekran için donanım düğmelerinden ve ön parmak izi okuyucusundan kurtuldu. Okuyucu arkaya; işaret parmağınızın doğal olarak durduğu yere mükemmel bir şekilde yerleştirilmiş. Ayrıca kameradan da yeterince uzak olduğu için işaret parmaklarınızla lensleri kirletmeyeceksiniz.

İlgili Yazılar