YouTube videoları izleme konusunda doktora yapın

Moderatörlüğünü Kemal Güner’in yaptığı “YouTube Moves People” oturumunun katılımcıları Haifa Beseisso, Danilo Zanna ve Manuel Reina ile birlikte kuliste YouTube’da başarılı olmanın sırlarını konuştuk. Stereotiplere ve ırkçılığa karşı olduğunu her fırsatta vurgulayan Haifa Beseisso, başarı için diğer YouTube videolarını izlediğini söylerken Manilo isimli YouTube kanalının kurucuları Manuel Reina ve Danilo Zanna ise, “Bazen hiç düşünmemeniz gerekiyor. Özgün olmanız avantaj olur” yorumunu yaptı.

Bize kısaca kanallarınızdan ve burada neler yaptığınızdan bahseder misiniz?

Haifa Baseisso Benim kanalımın adı “Fly with Haifa”. Her yere uçmayı çok seviyorum. Kanalımda dünyayı gezme hayali olan bir kızın hikayesi var. Ben de gerçekten dünyayı geziyorum ve insanları da benimle birlikte her yere çekiyorum.

Manuel Reina Bizim Danilo ile beraber kurduğumuz “Manilo” isimli bir YouTube kanalımız var. Özellikle odaklandığımız bir konu yok. Kanalımıza üye olabilirsiniz, bu yeterli olacaktır.

Danilo Zanna Sadece kamerayı açıyoruz ve kaşarlı sandviç yapıyoruz, çay içiyoruz ve konuşuyoruz.

Sizce YouTube’ta başarıyı sürekli kılmak için ne yapmak gerekiyor?

Haifa Beseisso YouTube’ta bu konuyla ilgili çok fazla video izledim ve haklılar. Devamlılık bu işte önemli. Sürekli yeni bölümler yaratmaya devam edin çünkü ortadan kaybolursanız insanlar “Ne oluyor?” diyecekler ve sizin kanalınıza gelmeye son verecekler.  O yüzden bir numaralı kural devamlılık. İki numaralı kural kendin olmak. Üçüncü kural ise denemek. Birçok bölümünüz olsun. Kendi temanızı yaratın ama sonra başka şeyler de deneyin ve neyin size daha çok uyduğunu görün. Ve son kural da araştırma. YouTube’la ilgili şeyler izleyin. Her zaman şunu söylerim; dünyanın her yerinden YouTube videoları izleme konusunda doktora yapın.

Danilo Zanna Bir; çok güzel bir sponsor bulun. İki; bir ünlü tanıyın ve onunla bir video yapın. Mesela Cem Yılmaz’la falan bir video yaparsanız patlar yani. Üç; YouTube’ta biraz daha ön planda olmak için kendi kanalınızda reklam verebilirsiniz.

Manuel Reina Bazen de hiç düşünmeyin. Şaka bir yana, YouTuber olsak da aslında bunun formülünü biz de bilmiyoruz. Biz de YouTube’a yeni girdik. Bu yüzden Danilo’nunkiler de dahil az önce söylediklerimizi ciddiye almayın. Ama işe yararsa da o zaman komisyon isteriz.

Kristal Elma Festivali’ne gelirken neler görmeyi bekliyordunuz ve festivali nasıl buldunuz? Biraz anlatır mısınız?

Haifa Beseisso Buraya gelirken Türkiye’deki genç yaratıcı insanlarla karşılaşmayı umuyordum ve kesinlikle de haklıydım. Festivalin tamamını hala görmedim çünkü bizim panelimiz başlangıç panellerinden biriydi. O yüzden dışarı çıkıp alanı görmek için sabırsızlanıyorum çünkü çok havalı şeyler var orada.

Danilo Zanna Tabii ki çok büyük bir fırsat bu bizim için. Aynı zamanda çok enteresan bir YouTuber’la tanışmış da olduk ve YouTube’u farklı bir açıdan görmüş olduk.

Bu röportaj Yiğit Can Kaytmaz imzasıyla Stuff Kasım 2016 sayısında yayınlanmıştır.

İlgili Yazılar