Yüzünü göster | Amazon Echo Show

Alexa, Echo AI asistanına dokunmatik ekran ekleyerek, insansı etkileşimi doğrultusunda evrilmeyi sürdürüyor. Keşke tam olarak ne işe yarayacağını bilseydik…

Sesli asistan bizi ekranlardan kurtarmak için üretildi öyle değil mi? Eee, bi anlamda yani…

Amazon’un, Alexa’yı bir numaralı yardımcınız yapmak konusundaki motivasyonunu bir kenara bırakırsak, asıl faydası sizi akıllı telefonlarınızın ekranlarından ve onlarca gereksiz uygulamadan kurtarmasıdır .

Amazon Echo Show

Amazon Echo Show

Bu nedenle, Echo’yu yaratana dek pek çoğumuzun ihtiyaç duyduğunu dahi bilmediğimiz Amazon şimdi  de, kendine has özellikleri ve görüntüsüyle Alexa’yı kullanıma sunuyor.

Yeni Amazon Echo Show, 7 inçlik kompakt ekranıyla, Alexa’yı artık daha farklı br biçimde evinize getiriyor.

Amazon Echo Show

Amazon Echo Show

Sesli komut sistemi temelli aygıt ayrıca  akıllı aydınlatma komutu özelliği ve dokunmatik ekranıyla daha zengin bir deneyim sunuyor. Echo Show’u yaratan ekibin, Alexa’nın ekrana sahip olması daha yararlı olur mu sorusu, ürünün Mayıs ayında duyurulmasını sağladı.  Echo Show’un ABD versiyonunu test ettiğimiz bir haftalık sürede bu soruya kesin bir yanıt bulamadık. İleri görüşlü bu aygıtın potansiyeli yüksek olsa da, şimdilik kısıtlı bir kullanıma sahip olduğu açık. Belki gelecekte, Alexa ekran kullanımına daha fazla olanak sağlayan bir aygıt haline gelirse, gerçekten faydalı olabilir…

1 Şık bir asistan?

7 inçlik dokunmatik ekran ve stereo hoparlörüyle pek de ufak denebilecek bir boyuta sahip olmayan Echo Show’un, siyah ve beyaz renk seçeneklerine rağmen, önceki model Echo gibi modern bir görünüme sahip olduğu söylenemez.

2 Kolay okuma

1024×600 görüntü çözünürlüğü, Echo Show’un 7 inçlik ekranı için pek de etkileyici sayılmaz. Hatta kullandığınız akıllı telefonlara kıyasla düşük bir çözünürlüğe sahip olduğu da söylenebilir. Ancak birkaç adım mesafeden bakıldığında bile yeterince aydınlık ve okunabilir olduğu görülebiliyor.

3 Beceri eksikliği

Sesli asistanın bir ekrana sahip olması önemli midir? Biz söyleyelim, pek  de değil. Bazı özellikleri ürüne makyajlı bir görüntü katsa da, ekranı daha etkin kullanmaya yarayan beceriler kazandırılabilir.

4 Yüzünü göster

5 MP kamerasıyla özgün selfieler çekebilirsiniz ancak aygıtın asıl iddialı olduğu konu videolu arama özelliği ile Echo Show ya da Alexa kullanan kişilerle yaptığınız görüşmeleri kaydedebilmesi. Şimdilik kullanıcı sayısı çok fazla olmasa da…

5 Tatsız notalar

Echo Show, Spotify ve Amazon gibi ortamlardan müzik oynatabiliyor ancak sesi biraz gövdeye sıkışmış ya da ufak, ucuz bir hoparlörden dinliyormuş gibi hissettiriyor. Ne yazık ki, önceki versiyon Echo’nun sahip olduğu sese derinlik katan 360° lik tasarıma sahip değil.

Bugünün görünümü

Show’un kullanım alanı çok kısıtlı olsa da, içinize su serpecek kimi özellikleri hala emrinizde…

■ Davetsiz misafirler

En kullanışlı özelliği diğer Show’lar ile yapabileceğiniz videolu arama. Kişilerinizden gelen aramaları, onayınızı istemeden bağlantı kurması biraz tuhaf.

■ Kameralı denetim

Eğer uyumlu bir kameraya sahipseniz, kapınızın önünde kimin olduğunu ya da bebeğinizin beşiğinde olup bitenleri görmek oldukça güzel.

■ Tek ihtiyacınız şarkı sözleri

Show’un ekranından yararlanabileceğiniz en iyi özelliklerden biri de Amazon Music’de vakit geçirirken şarkı sözlerini görebilmeniz.

■ Video izleme özelliği

Echo Show ile, Youtube, IMDB  gibi sitelerden videolar oynatabilir ve Amazon Instant Video’dan filmler izleyebilirsiniz.

Amazon Echo Show ile 24 saat

1 dk Adı Echo Show olsa da, pek havalı durmuyor.

3 dk Önceki model Echo’dan daha büyük, acaba nereye koysam…

5 dk Elektrik prizine yakın olması gerekiyor.

12 dk Telefonumun görüntü kalitesi daha iyi.

30 dk Ekranı olan bir Echo, internet alışverişlerini kolaylaştırıyor.

1 saat YouTube videoları izleyebilmek oldukça iyi…

3 saat Ekranı kullanmayı gerektiren özelliklerinden sıkıldım…

5 saat Videolu görüşme yapabilmek oldukça eğlenceli.

6 saat Keşke haritaları ve yemek tariflerini de görebilsem.

15 saat Onayım olmadan gelen videolu aramalar biraz tuhaf sanki…

18 saat Ses kalitesinin bu kadar düşük olması korkunç.

21 saat Sekiz mikrofonuyla, yoğun gürültüde bile beni duyabiliyor.

22 saat Echo’da olduğu gibi yine onunla konuşmak harika.

24 saat Echo’nun sınıf atlama çabası yeterince takdir görmüyor.

Stuff Görüşü Echo Show’un potansiyeli konusunda kimsenin şüphesi yok ama, henüz vakti gelmemiş gibi…

Echo Show’un ekranı, incelikli fikirler yardımıyla, çok daha kullanışlı olabilirdi. Öyle ki, Amazon, sesli asistanı için görüntünün gerçekten de gerekli olduğu konusunda ikna edici olamadı. Eğer evinizde halihazırda bir akıllı ekranınız varsa, bir başkasını almaya pek de ihtiyacınız yok demektir. Şimdilik Echo ya da Echo Dot’a sadık kalmaya devam edin.. @ahaywa