Android ve iOS tek cepte birleşti

ABD’nin Columbia Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencileri tarafından geliştirilen Cider adlı yazılım, tek bir cihaz üzerinde, hem Android hem de Apple uygulamalarını çalıştırabiliyor.

Columbia Üniversitesi’ndeki altı kişilik yüksek lisans ekibinin geliştirdiği Cider adlı yazılım, Android cihazlar üzerinde iOS uygulamalarının da kullanabilmesini sağlıyor. Yazılım, tek bir cihazda iki farklı işletim sisteminin (Android ve iOS) uygulamalarını çalıştırabiliyor. Daha prototip aşamasında olduğu belirtilen yazılımın akıllı telefon kullanıcılarının kabul etmek zorunda kaldıkları sınırlamaları aşmak için geliştirdiği belirtiliyor.

Öğrenciler, yüksek lisans tezlerinde Android kullanıcılarının Apple’a ait iTunes uygulamalarını kullanamadığını, aynı şekilde de iOS kullanıcılarının da Flash tabanlı içeriğe erişemediğini söyledi. Ancak Cider ile bir cihazda iki işletim sisteminin rahatlıkla kullanılabileceği ifade edildi. Farklı işletim sistemine has uygulamaların tek bir cihazda kullanılması, sanallaştırma adı verilen teknikle yapılıyor.

İlgili Yazılar