İnceleme | MacBook Air

Yakın bir zamana kadar MacBook Air piyasadaki en ince laptop’lardan biri idi. Zamanla rakipleri karşısında gücünü kaybetti. Bakalım yenilenen işlemcisi ile rakiplerine karşı neler yapabilecek.

Tasarım

macbook-air-13-tasarım

2015 model MacBook Air’in tasarımı eski modelin tasarımını devam ettiriyor. Aradan uzun yıllar geçmesine rağmen aynı alüminyum kasa kullanılıyor.  17mm kalınlığındaki 13 inç MacBook Air’in ağırlığı 1.35 kg.

Yeni tasarıma sahip MacBook ve MacBook Pro’nun yanına koyduğumuzda biraz eski hissettiriyor. Eski hissini yaratan en önemli etkenlerden biri ekran çerçevesinin oldukça kalın olması.  Apple yeni ürünlerinde kalın çerçeveden uzaklaşmıştı.

Bağlantı Noktaları

macbook-aie-13-bağlantı

2015 model 13 inç MacBook Air’de 2 USB portu, 3,5 mm kulaklık jakı, SD kart okuyucusu ve Thunderbolt portu bulunuyor. Bağlantı noktalarındaki en büyük farklılık Thunderbolt portunun artık Thunderbolt 2 hızında çalışması.

Peki Thunderbolt 2 ne kadar fark yaratıyor? Eski Thunderbolt portu 10 Gb/s hızı desteklerken Thunderbolt 2’de bu hız 20 Gb/s hıza yükseliyor. Bu hız farkı, cihazı performans odaklı düşünmeyen müşteriler için fazla önem taşımıyor elbette.

MacBook Air, Thunderbolt 2 çıkışı sayesinde 4K ekrana görüntü aktarabiliyor. Fakat MacBook Air’i alıp 4K ekrana bağlamak ne kadar mantıklı olur, orası tartışılır.

 

Performans

macbook-air-13-islemci

MacBook Air bu modelinde işlemci olarak Intel Broadwell’in son versiyonunu kullanıyor.  i5 işlemci 1.6 GHZ hıza sahip. Sunspider testinde 185.5ms, Geekbench 3’te ise 5142 puan aldı. Bu değerlere baktığımızda 2014 model i5 işlemciden %10 daha fazla skor elde ettiğini görüyoruz. Eğer performans değerleri sizin için yeterli gelmiyorsa MacBook Pro’ya geçmenizi tavsiye ederiz.

Peki MacBook Air’le neler yapamazsınız? Eğer oyun ve grafik delisi değilseniz yapamayacağınız şey yok diyebiliriz. MacBook Air ilk çıktığı günden itibaren oyuna yönelik bir makine olmadı.

Photoshop’la haşır neşirseniz MacBook Air’inizin Ram’ini 8 GB’a yükseltmelisiniz. Tabii basit düzenlemeler yapacaksanız üzerinde bulunan 4 GB yeterli gelecektir. Kullanılan SSD hard disk sayesinde açılma ve kapanma süreleri oldukça kısa.

 

Ekran

macbook-air-13-ekran

MacBook Air’in diğer Apple modelleri arasında en geri kaldığı nokta kesinlikle ekranı. Air’ler Retina ekran kullanılmayan tek seri. 13 inç modelinin ekran çözünürlüğü 1440×900. Küçük bir karşılaştırma: 4.7 inç ekran kullanan iPhone 6’nın ekran çözünürlüğü 1344×750. Günümüz telefonlarına ve Retina ekran kullanan Apple modellerine bakınca çözünürlüğün geride kaldığı açıkça ortaya çıkıyor. Apple’ın MacBook Air’de MacBook Pro ve MacBook’ta olduğu gibi IPS ekranlara geçmesi gerekli. Ama ne zaman?

 

Kullanım Performansı

macbook-air-13-batarya

 

Apple, laptop modellerinde her zaman iddialı pil performansları sergiledi. 13 inç MacBook Air yaklaşık 12 saatlik kullanım ömrüne sahip. Özellikle bilgisayar başında uzun vakit geçirenler için batarya performansı gayet yeterli. 9-5 çalışan kişilerin evden işe MacBook Air’in şarj aletini taşımasına gerek kalmayacaktır.

Yeni MacBook Pro’da kullanılan Force Touch Trackpad veya MacBook’ta kullanılan klavye yapısı MacBook Air’de kullanılmamış olsa da verdiği his ve performans gayet başarılı.

Karar

macbook-air-13-verdict

Apple, MacBook Air’de aynı tasarımı bu sene de kullanacak. Artan pil performansı, yenilenen işlemci ve bağlantı noktaları bu sene karşımıza çıkan yenilikler. Fakat MacBook Air’de hala Retina ekran kullanılmaması eleştirilere yol açıyor.

MacBook Air sınıfına göre yeterli bir performans sergiliyor. Eğer yoğun olarak Photoshop kullanmak veya video düzenlemek gibi planlarınız varsa, MacBook Air’inizi 8 GB Ram’li olarak almanızı tavsiye ediyoruz.

 

Beğediklerimiz

  • Yüksek pil performansı
  • Kullanım performansı
  • Çok ince ve hafif olması

 

Beğenmediklerimiz

  • Tasarımı artık eskidi
  • Ekran çözünürlüğü yetersiz
  • MacBook Pro’larda kullanılan iddialı özellikler henüz gelmedi

 

İlgili Yazılar