Snapdragon 820’ye Samsung desteği

snapdragon820Teknoloji dünyasında birbirine rakip olan markaları iş birliği içinde görmemizin örnekleri çok fazla karşımıza çıkıyor. Son olarak ünlü işlemci üreticisi Qualcomm ile Samsung yeni nesil Snapdragon 820 işlemci için güçlerini birleştirecek.

Snapdragon 820 işlemci hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl tanıtılmıştı. Önümüzdeki 1-2 sene boyunca amiral gemisi Android cihazlarda sıklıkla karşımıza çıkacak olan bu işlemci yerine geldiği işlemciye göre %40 daha başarılı grafik performansına, daha hızlı internet bağlantısına ve daha başarılı batarya ömrüne sahip.

Yeni nesil işlemcilere baktığımızda 14nm teknolojisi kullanıldığı karşımıza çıkıyor. Fakat Qualcomm’un iş birliği yaptığı TSMC ile 14 nm teknolojisi üretme konusunda sıkıntı yaşayabileceği için Snapdragon 820 işlemcinin yeni versiyonlarında Samsung’la işbirliğine gidilecek.

Bu işbirliğinin ardından mobil işlemci pazarında Samsung hatrı sayılır bir pazar payına ulaşacak. Apple’ın A9 işlemcisi, kendi cihazlarında kullandığı Exynos işlemci ve Qualcomm ile yapılan yeni ortaklık bu pazar payını almasında önemli anahtar.