Wargaming World of Warplanes’i tanıttı

world of warplanes

Free to Play oyun modelini benimseyen Wargaming, 12 Kasım’da piyasaya çıkartacağı World of Warplanes adlı oyununu Berlin’de tanıttı.

Firmanın dünya çapında tanınmasını sağlayan World of Tanks’in 75 milyon kullanıcı sayısına ulaştığı duyurulan toplantıda, İkinci Dünya Savaşı, Kore Savaşı gibi savaşlarda ve 1930’ların başlarından itibaren kullanılan 60’dan fazla uçağı içeren oyun, internet üzerinden diğer oyuncularla karşılıklı savaş yapılmasını sağlıyor.

Fikrin aşamasından oyunun çıkışına kadar yaklaşık 3 sene geçtiğini belirten Wargaming yetkilileri, 15 dakikalık savaşlarda Alman, Sovyet, ABD ve Japon üretimi uçakların kullanılabileceğini, oyunun ise klavye ve farenin yanı sıra, oyun kolu ve kumandasıyla da oynanabileceğini kaydetti. Oyuna yakında İngiliz ve Fransız uçakları da eklenecek.

Tanklar milyon dolar kazandırdı

Her altı ücretli oyuncudan birisinin oynadığı ücretsiz oyun dünyası, oyun içi satın almalar sayesinde kârlı bir sektör hâline geliyor. ABD’de geçen yıl 1,2 milyar dolar büyüklüğe ulaşan sektörde, oyun içi satın almalar da önceki yıla göre %24 büyüdü. Sadece bu yılın Haziran ayında Free to Play oyuncuların 200 milyon dolar harcama yapması da sektörün büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Wargaming yetkilileri 2012 yılında 200 milyon dolar ciro elde ettiklerini söylerken, oyun sektörünün 2016 yılında kazancının 200 milyar doların üzerinde olacağını öngörüyorlar.